Lakomí, zlí! Nechtějí pomáhat! Babiš a Orbán terčem nové kampaně. Jde o rozdávání peněz v EU

03.06.2020 17:19

Facebooková stránka Moje Evropa, která patří mezi příznivce Evropské unie, se opřela do premiéra Česka Andreje Babiše (ANO) a Maďarska Viktora Orbána. Vadí jim jejich postoj k evropskému fondu obnovy po koronaviru.

Lakomí, zlí! Nechtějí pomáhat! Babiš a Orbán terčem nové kampaně. Jde o rozdávání peněz v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán
reklama

Anketa

Hrozí v Evropě podobné nepokoje jako v USA?

89%
11%
hlasovalo: 9668 lidí
„Solidarita některých premiérů zřejmě končí tam, kde začínají zemědělské dotace. Drtivá většina Evropy si naštěstí uvědomuje, že problém Španělska nebo Itálie je zároveň jejich problémem. A to včetně druhé poloviny Visegrádské čtyřky,“ poznamenává fanouškovská stránka Moje Evropa. Na snímku, který je u textu zveřejněn, jsou Babiš a Orbán s doprovodným textem: EU chce dát více než 20 bilionů korun na pomoc evropské ekonomice. Tipněte si, kteří jediní dva politici pomáhat nechtějí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes po setkání se slovenským protějškem Igorem Matovičem uvedl, že chce najít společný postoj zemí V4 k evropskému fondu obnovy po koronaviru. Česko a Maďarsko s návrhem nesouhlasí, Polsko a Slovensko ho podporují.

O tom, že Babiš a Orbán vystupují společně proti Bruselu, píše i server iHNed.cz. Konstatují, že Česko a Maďarsko jako jediné rovnou odmítly plán Evropské komise na oživení ekonomiky. Ostatní státy návrh buď uvítaly, nebo se omezily s kritikou jen na jeho určité části. 

„Jak k tomu přijdou naši lidé, že budou ručit za země, které jsou zadlužené a jsou tam důchody dvakrát třikrát vyšší, to není solidarita,“ uvedl k tomu například premiér Andrej Babiš (ANO).

Anketa

Existuje v České republice rasová či národnostní diskriminace?

11%
89%
hlasovalo: 6615 lidí
 
Evropská komise se domnívá, že státy EU by měly ustanovit zvláštní fond, v němž by bylo 750 miliard eur. Nevratné granty mají představovat 500 miliard eur, zbytek jsou půjčky. Orbán toto nazval jako dluhové otroctví. Zároveň si také rýpl do finančníka maďarského původu George Sorose, kterého Orbán obviňuje ze snah nastolit v Maďarsku jinou vládu, nebo zaplavit Evropu muslimskými migranty. 
 
Babiš pak je pro to, aby podpora byla menší, než navrhla Komise. Rozdělovat se pak podle jeho slov musí podle stejného klíče jako v současné době. Odmítá, že by se přerozdělování řídilo dopady pandemie na jednotlivé země. 
 
„Názor Andreje Babiše, že si jižní státy za své problémy můžou samy a Česko by jim nemělo pomoci, se dá považovat za chucpe,“ řekl HN Vít Havelka z výzkumného ústavu Europeum. Dodal, že kdyby Italové či Španělové neposílali značné částky v podobě evropských fondů, Česko by nebylo schopné udržet vyrovnaný rozpočet. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…