„Česká středolevá vláda za tři roky vládnutí drží jeden neradostný primát. V podstatě všechny bezpečnostní sbory a zpravodajské služby jsou postupně decimovány, paralyzovány a zapojovány do politického boje. Zdatně k tomu přispěla živelná populistická protikorupční revoluce a vrcholní představitelé soustavy státního zastupitelství. Do politického souboje se plně zapojily sdělovací prostředky a poradenské agentury. Souboj probíhá v kontaktní kampani s cílovými skupinami voličů i na sociálních sítích,“ komentuje Centrum bezpečnostních studií aktuální stav, ve kterém se české bezpečnostní složky nacházejí.
„Jestliže hybridní válka se liší od války klasické používáním nestandardních prostředků namísto zbraní, pak lze současný stav na vnitropolitické scéně označit právě tímto pojmem. Je to vrcholící boj o ovládnutí bezpečnostních sborů a zpravodajských služeb, které budou podle všech indicií hrát velkou roli ve volebním klání, které před podzimními krajskými volbami již začalo a jehož otravný puch se potáhne přes celý příští rok až do vyvrcholení kampaně přímých prezidentských voleb,“ stojí v komentáři centra.
Podle analytiků Centra bezpečnostních studií je Česká republika přibližně uprostřed cesty – zásadní změny u bezpečnostních sborů a zpravodajských služeb proběhly a ostrá fáze volební kampaně ještě zcela nezačala. „Neškodí proto připomenout si, že v této hybridní válce prozatím nejsou faktické mrtvoly (i když téměř padesátka obětí metanolové aféry by jistě nebyla, kdyby byl organizovaný zločin skutečně potírán tak, jak by měl), zato však produkuje především mrtvoly politické a profesní – diskreditované a kriminalizované politiky, státní zaměstnance a podnikatele – často jako důsledek zadání plněného některými ochotnými orgány činnými v trestním řízení. Ať tak či onak, v důsledku dosavadních bitev došlo k výměně či odstranění policejního prezidenta a některých jeho náměstků, generálního ředitele Vězeňské služby a jeho náměstků, generálního ředitele Celní správy a všech jeho náměstků, ředitele Vojenského zpravodajství i jeho náměstka, ředitele civilní rozvědky a jeho náměstka, ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů a jeho náměstka, ředitele Finančního analytického útvaru Ministerstva financí a náčelníka Vojenské policie. Na odchodu je zároveň ředitel civilní kontrarozvědky a se zájmem lze očekávat obsazení celého vedení Celní správy. Je zjevné, že osud a fungování celé bezpečnostní komunity České republiky leží této vládě opravdu na srdci,“ neberou si servítky Langerovi akademici.
Bílí koně v bezpečnostních složkách

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný