Lavina. Vojenská nemocnice to zbrzdí jen o 12 hodin. Česko se zavře, nevyhnutelně, varuje analytik

17.10.2020 12:08

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) budou počty nakažených přibývat ještě deset dní až dva týdny. Jeho predikce ladí s propočty IT experta Petra Ludwiga, jenž byl hostem v pořadu Události, komentáře na ČT24; podle jeho výpočtů přetížení nemocnic nastane. Ani zdvojnásobení kapacity pro covidové pacienty nebude stačit. „Exponenciála je jako lavina, která přijde z ničeho nic, překvapila i lékaře v New Yorku a v Itálii,“ sdělil. A zopakoval, že lockdown je proto nevyhnutelný.

Lavina. Vojenská nemocnice to zbrzdí jen o 12 hodin. Česko se zavře, nevyhnutelně, varuje analytik
Foto: Repro Facebook
Popisek: Petr Ludwig nabádá k nošení roušek
reklama

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21843 lidí
„Exponenciála bude chvíli pokračovat, i kdybychom dnes zavedli ta nejtvrdší opatření. Lidi, kteří se nyní dostávají do nemocnic, jsou o chvíli zpoždění. Pokud byl rekord v tomto týdnu, tak očekáváme, že tito lidé se dostanou do nemocnic až za deset, čtrnáct dní. Pak to teprve může začít klesat,“ řekl na úvod Ludwig, že ke klesajícímu trendu dojde za předpokladu, pokud lidé budou zodpovědně dodržovat opatření.

Když bude nakažených přibývat, porostou počty lidí, u kterých propuknou komplikace. „Podle mých modelů můžeme čekat to nejhorší za tři až čtyři týdny, za předpokladu, že by dnes začali všichni opatření dodržovat,“ pokračoval Ludwig.

Bohužel, mnoho lidí podle něj stále opatření nedodržuje: „Celé se to tím může protáhnout a prodlužovat moment, kdy se teprve do nejhoršího dostaneme. Každý den dělá strašně moc. Pokud máme dnes v nemocnicích 3100 lidí, za deset dní jich může být 6000. I když opatření budeme dodržovat, bude těch lidí 5000, je to pořád strašně moc,“ sdělil Ludwig.

Přetížení nemocnic je už jen otázka času: „Vlna bude dojíždět a k přetížení u malých nemocnic dojde. Pokud se exponenciální růst nezastaví třeba lékem, což se pravděpodobně nestane, vlna dojde do všech nemocnic,“ uvedl Ludwig na základě svých propočtů.

Zdvojnásobení kapacity pro covidové pacienty stačit už také nebude. „Zdvojnásobení kapacit vede k tomu, že se to nejhorší odloží přibližně o týden a půl. Stejně tak, když se postaví vojenská nemocnice pro 500 lidí, tak 500 hospitalizovaných už za týden a půl bude za dvanáct hodin. Přetížení tedy oddálíme jen o dvanáct hodin těmi 500 lůžky,“ naznačil opakovaně rychlost exponenciály.

Mnoho skvělých lékařů podle něj podléhá mylnému dojmu, že když mají v současnosti polovinu lůžek volných, že je situace ještě v pořádku. „Exponenciála je ale jako lavina, která přijde z ničeho nic. Počty lékaře překvapily i v New Yorku nebo v Itálii, protože nejsou zvyklí pracovat s exponenciálním růstem,“ uvedl koordinátor expertní skupiny Covid-Czechia Petr Ludwig.

Ludwig tvrdí, že lockdown, neboli úplně vypnutí Česka, je nevyhnutelné. „Už nyní apelujeme na lidi, ať omezí vycházení a kontakty s jinými lidmi. Už dávno měly být roušky povinné i venku, není na co čekat, nosme roušky, pokud chceme pomoct nemocnicím,“ apeluje Ludwig.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…