Léky později, dražší energie. A co teprve bezpečnost potravin... Drahoš poučoval lidi, co by je čekalo bez EU. Došlo i na kritiku Hradu, homosexuály a Babiše

22.07.2017 8:20

REPORTÁŽ „Na Pražském hradě se dělají akce, které tam vůbec nepatří. Pustá komerce, věci, které jsou nedůstojné sídla českých králů.“ Profesor Jiří Drahoš na besedě s veřejností v Pastoračním domě ve Valašských Kloboukách popsal, proč chce „otevřít Hrad“. Kromě toho došlo i na otázku, kde by měl mít prezident sídlo? Dotazů padala spousta. Řeč byla o evropské integraci, migraci, euru i adopci dětí homosexuálními páry. Akademik mimo jiné poukázal na situaci Visegrádské čtyřky, zavzpomínal, jaká byla spolupráce na akademické půdě a proč ztroskotal i „banální projekt“. Došlo i na Andreje Babiše a fámy, které se šíří o financování Drahošovy kampaně.

Léky později, dražší energie. A co teprve bezpečnost potravin... Drahoš poučoval lidi, co by je čekalo bez EU. Došlo i na kritiku Hradu, homosexuály a Babiše
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Jiří Drahoš

„Jdu na prezidenta,“ vysvětlila cestou k Pastoračnímu domu dáma středních let a ukázala na plakát s pozvánkou, který byl umístěný hned vedle vchodu. V sále se sešly desítky příznivců Jiřího Drahoše.

Profesor Drahoš se nejdřív představil veřejnosti, hovořil o svém působení v Akademii věd, popsal, co chce prosazovat, hovořil o nutnosti dodržování Ústavy, jaký klade důraz na vzdělání, rodinu a stejně jako na jiných besedách s veřejností zopakoval, že nutností je otevřít Pražský hrad. „Nevím, jestli jste někdo teď byli v posledních měsících v Praze a zkoušeli jste se dostat na návštěvu Pražského hradu. Je to skoro nemožné. Jsou tam obrovské fronty, je to nedůstojné. Říká se, že je to kvůli bezpečnosti. Ale mezi námi, kdyby chtěl někdo něco spáchat, tak to udělá v té frontě. Určitě by se dala bezpečnost návštěvníků areálu zajistit jinak. Nejde jen o to. Na Pražském hradě se dělají akce, které tam vůbec nepatří. Pustá komerce, věci, které jsou nedůstojné sídla českých králů, bývalých,“ uvedl také Drahoš. Moderátor pak zmínil, že si dovolí paralelu, a že v Drahošových slovech vnímá gesto podobné situaci, když papež František otevřel Vatikán světu. Pak se ptal i na to, zda Drahoš bude úřadovat z pražského bytu. „Musím říct, že jsme si v rámci mého týmu také pohrávali s myšlenkou, co kdyby prezident na Hradě sídlo neměl? Co kdyby sídlil v nějakém domě nebo vile na Malé Straně nebo jinde? Ale, když jsme tuto otázku otevřeli s lidmi, kteří znají Pražský hrad, říkali, že to není dobrý nápad, že to bylo vždy sídlo králů, prezidentů a tím, že by prezident přesídlil jinam, nic by se nezískalo, protože ansambl lidí, kteří o Hrad pečují, tam stejně bude. Řekli doslova, že by to bylo plácnutí do vody, gesto, které by nemělo smysl. Ale musím říci, že nás to také napadlo,“ dodal.

Díky EU máme levnější energii a některé léky dřív

Pak už se rozjela debata o evropské integraci. Akademik ujistil, že je proevropský člověk, že EU přinesla desítky let míru a to není málo. Projekt EU bere z tohoto hlediska jako velmi úspěšný, ale je podle něj nutné vést debatu. „Moc lidí si neuvědomuje, že kdybychom mávnuli kouzelným proutkem a nebyli v EU, máme výrazně dražší energie. Další věc, na kterou se zapomíná, je, že na evropské úrovni se testují léky. Kdyby nebylo tohoto, Česká republika může mít některé léky daleko později než ostatní, nebo vůbec. Nevím, komu by to vyhovovalo. Pak bezpečnost potravin,“ vyjmenoval Drahoš s tím, že ani nehovoří už o volném trhu a podobně. Jedním dechem ale doplnil, že některé věci by se mohly řešit na národní úrovni. Upozornil také na skutečnost, že někteří politici v podstatě zneužívají argument, že „za to může Brusel“. EU ale podle něj narazila na problém migrace a ta nebyla zvládnuta. „Nejsme schopní problém vyřešit tím, že lidi přijmeme, protože jich mohou být desítky milionů. Je potřeba migrační vlnu zastavit,“ zhodnotil s tím, že je nutné pomáhat v místech jejich pobytu a zastavit migrační vlnu na hranicích Evropy. „Konečně se začalo debatovat o něčem, co se může nazvat evropská armáda nebo nějaké síly, které by problém vyřešily ne tím, že udělají nějakou blokádu, ale situaci budou řešit např. s libyjskou vládou,“ doplnil. Zároveň odmítl kvóty a zdůraznil nutnost dodržování azylového systému. „Ti lidé by se měli přizpůsobit nám, ne my jim,“ uvedl v souvislosti s migranty.

Beseda s kandidátem na prezidenta Jiřím Drahošem ve Valašských Kloboukách. Foto: Daniela Černá

Profesor Jiří Drahoš na besedě ve Valašských Kloboukách. Foto: Daniela Černá

Drahoš: Politická jednota V4 není

Zazněly dotazy týkající se přijetí eura, jazykových dovedností kandidáta na prezidenta, situace v domovech pro seniory či podílu státu na placení alimentů. Řeč byla také o Rusku: „Naše ukotvení je jednoznačné, máme spojenecké závazky a z této pozice bych necouval,“ uvedl Drahoš, který se domnívá, že malér je, že se hrají hry mocností a my jsme jejich součástí. A padl i tento dotaz: „Vývoj v Polsku, Maďarsku je dnes trochu jiný, jestli se cítíme jako Středoevropané, máme k sobě blíž. Jak to, že se teď nejsme schopní domluvit, abychom jako V4 v rámci EU postupovali společně v nejdůležitějších záležitostech?“

„Jsem přesvědčen o tom, že například v otázce bezpečnosti…a teď nechávám stranou, jaká vláda je v Polsku a Maďarsku, na Slovensku a u nás, ale určitě se dá dohodnout nějaká společná strategie v rámci aliance,“ uvedl Drahoš. A proč spolupráce drhne? „Ano, drhne to a jednoznačně bych řekl, že Česká republika má nejblíž ke Slovensku, situace v Polsku nebo v Maďarsku z mého pohledu není taková, aby umožnila společný politický postup. V4 na jedné straně měla velmi užitečné dopady, na druhé straně, když si vzpomenu na svoji bývalou kariéru předsedy Akademie věd… My jsme se v rámci V4 jako předsedové, jako vedení akademií, scházeli každý rok, vyhověli jsme si, nebyl problém. Když si vzpomenu, jak jsme se snažili dohodnout s historiky z těchto čtyř zemí, aby sepsali pohled na historii zemí V4, jediný, kdo to byl schopen udělat, byli Češi. Maďaři řekli, že od toho ustupují, protože by začaly vznikat maďarsko-slovenské třenice a Poláci taktéž, protože např. moje rodné Těšínsko pojímali jinak. Chci tím jen ukázat, že i na akademické úrovni zdánlivě naprosto banální projekt - sepsat společný pohled nebo alespoň pohled v jedné publikaci - ztroskotá,“ uvedl Drahoš. „Na tom ilustruji, že i na velké politické úrovni může k tomuto dojít a obávám se, že došlo. Zdánlivá politická jednota V4 není,“ dodal s tím, že momentálně situaci nevidí optimisticky. Soustředit bychom se měli podle Drahoše na spolupráci v rámci obrany.

Drahoš odmítl povinnou vojenskou službu, vyjádřil se také k adopci dětí homosexuálními páry. „Především bych se snažil usnadnit adopci do klasické rodiny,“ upozornil Drahoš. Další tazatel se ptal na osobnost bývalého vicepremiéra Andreje Babiše. „Andrej Babiš nefinancuje moji kampaň,“ reagoval Drahoš a zazněl smích a potlesk. „Říkám to proto, že mi lidé psali na Facebook nebo e-maily: Pane profesore, je to pravda, že Andrej Babiš financuje vaši kampaň? Napište mi: ano, ne. Tak jsem napsal: ne. A ten pán mi napsal: To mi spadl kámen ze srdce. Nevím, kde se ta fáma vzala. Andrej Babiš ani žádný jiný politik nefinancuje moji kampaň, financuji ji pouze z transparentního účtu. Andrej Babiš nebo hnutí ANO je určitým produktem současné politiky. Když si na to politici stěžují v uvozovkách, tak jim v uvozovkách říkám: podívejte se, sami jste se na tom podepsali. Na druhé straně vidím, že ANO se asi změní ve standardní politickou stranu. Zatím je to strana jednoho muže, demokracie tam příliš mnoho není. Nechme se překvapit, volby jsou za tři měsíce, uvidíme, jak to dopadne.“ 

Kandidát na prezidenta sklidil potlesk a účastníci debaty žádali o společné fotografie. Lidé, které se podařilo ParlamentnímListům.cz oslovit, byli jednoznačně rozhodnutí, že právě profesor Drahoš bude dobrým prezidentem. V souvislosti se současnou hlavou státu upozorňovali hlavně na zdravotní stav Miloše Zemana.

Beseda s kandidátem na prezidenta Jiřím Drahošem se uskutečnila v novém Pastoračním domě. Foto: Daniela Černá

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…