Léky zlevní? Tak ne, zdraží. Sami v tom máte bordel, vzkazuje internet vládě

13.05.2023 11:22 | Zprávy

Budou dražší léky, nebo nebudou? To je otázka, na kterou po čtvrtečním představení konsolidačního balíčku není jasná odpověď. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) totiž uvedl, že nová daň se podle něj pacientů nedotkne, farmaceuti hovoří jinak. Lidé si pak všímají i toho, že Válek ani Stanjura nevěděli úplně správně, v jaké sazbě vůbec léky dosud jsou.

Léky zlevní? Tak ne, zdraží. Sami v tom máte bordel, vzkazuje internet vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Na tiskové konferenci z úst ministra Válka zaznělo, že pacientům se sníží cena léků a zvýší se množství léků, které budou plně hrazeny pojišťovnami. „Chci, aby maminka, která má nachlazené dítě, měla k dispozici co nejvíce plně hrazených léků, a ne aby za všechny musela platit. Zdravotnictví celkem ušetří 3,2 miliardy. Část věcí jde z deseti procent na dvanáct, ale drtivá většina věcí jde z patnácti procent,“ uvedl Válek, jehož cituje server iDNES.cz.

Volně prodejné léky tak z desetiprocentní sazby přejdou do dvanáctiprocentní, zdravotnické prostředky naopak z patnáctiprocentní rovněž do dvanáctiprocentní.

Podle ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Davida Koláře oznámená změna povede ke zvýšení DPH na léky. „U volně prodejných léčiv se zvýšení DPH projeví přímo u pacientů, protože cena pro konečného spotřebitele se skládá z ceny výrobce, obchodní přirážky a DPH. Tím, že dojde ke zvýšení DPH, dojde i ke zvýšení finální ceny,“ uvedl Kolář.

Válek však hovořil o systému, který by cenu léků udržel. U centrových léčiv, které se podávají jen v nemocnici, žádný dopad na pacienty podle něj nebude. Pojišťovny by při zavedení změn mohly začít dělat nejen na centrové léky, ale i na volně prodejné výběrová řízení u různých dodavatelů, což by mohlo cenu snížit.

To, že úplně přesně nevěděl, v jaké sazbě DPH léky jsou, je patrné i z řeči ministra financí Stanjury, který hovořil na tiskovém brífinku ke konsolidačnímu balíčku takto: „Tři základní komodity budou mít od příštího roku významně sníženou sazbu DPH o tři procentní body. Všechny potraviny, stavby na bydlení, všechny léky a všechny zdravotnické prostředky. Většina zdravotnických prostředků, farmaceutických výrobků, byla zatížena patnáctiprocentní sazbou DPH a bude dvanáctiprocentní sazba,“ řekl Stanjura.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Za Babiše se platily v lékárně nižší stokoruny,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 13.05.2023 11:32:06
za vlády demožupy už to jde na tisíce. Hanebnost, co provádí se zdravotnictvím.

|  17 |  0

Další články z rubriky

„Zapáchala Zemanem". Vyhozená diplomatka Filipi promlouvá. Některým nápadům této vlády se musela smát

15:46 „Zapáchala Zemanem". Vyhozená diplomatka Filipi promlouvá. Některým nápadům této vlády se musela smát

Bývalá velvyslankyně České republiky v Sýrii Eva Filipi promluvila o vládě Petra Fialy (ODS). Konkré…