Lenka Bradáčová varovně promluvila k dění kolem justice. A co její kandidatura na Hrad?

14.05.2019 17:50

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová vyjádřila v rozhovoru pro Hospodářské noviny své obavy o nezávislost justice. Podle jejích slov pokud se vláda v čele s Andrejem Babišem (ANO) pustí do rozsáhlejších změn ve státních zastupitelstvích a soudech, může tím ohrozit důvěryhodnost justice.

Lenka Bradáčová varovně promluvila k dění kolem justice. A co její kandidatura na Hrad?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Obavy, že nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová bude prosazovat své zájmy v justici a bude pomáhat premiéru Andreji Babišovi, mají nejen demonstranti na českých náměstích, ale své výhrady sdělují i špičky státních zástupců a soudci. Například vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová varuje před tím, aby o uvažovaných změnách v justici rozhodovala vláda vedená Andrejem Babišem. Podle jejích slov by mohlo být problematické, kdyby návrhy například na rušení vrchních státních zastupitelství a soudů rozhodoval Babišův kabinet. 

„Myslím si, že pro Českou republiku je efektivnější třístupňová justiční soustava. Je samozřejmě několik cest, jak k ní můžeme dojít. Důležitá by byla dohoda napříč politickým spektrem, protože to není záležitost jednoho ministra spravedlnosti,“ zmínila Bradáčová s tím, že justice potřebuje reformu, která bude akceptována napříč politickým spektrem tak, aby změny přetrvaly i přes další politické garnitury. 

  • Původní text ZDE

Bradáčová v rozhovoru mimo jiné varovala také před tím, aby se justice nestala nástrojem politického boje mezi vládou a opozicí jako v Polsku nebo v Maďarsku. Podle ní je totiž v každém státě možné, že dojde k přijímání norem omezujících samostatnost či nezávislost soudní moci. „Musíme být ostražití,“ zmínila. 

Pro Bradáčovou je rovněž klíčové, aby na postu nejvyššího státního zástupce zůstal i nadále Pavel Zeman, a to proto, že jej zná dlouho a podle jejích slov dal svým přístupem jasně najevo, že je osobou, pod kterou se státní zástupci nemusí bát pracovat jako emancipovaná složka státu. 

Závěrem se pak Bradáčová vyjádřila k možné kandidatuře na prezidentku. „Mé místo je nyní na státním zastupitelství. Co bude potom, to bude rozhodnutí, které bude navazovat na reálnou situaci,“ uvedla Bradáčová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

20:45 Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

Dnes večer se v Praze uskutečnila již čtvrtá demonstrace v pořadí organizovaná spolkem Milion chvile…