Informování o dění na Ukrajině je úvodním tématem pravidelného mediálního ohlédnutí za uplynulým týdnem. "V pátek jsem po otevření serveru Novinky.cz měl po dlouhé době pocit, že čtu novinářský materiál a ne ideologickou propagandu sloužící jedné, nebo druhé válčící straně. Mluvím o komentáři pana Švamberka, který poprvé nahlas a bez nějakých dramatických pobočných emocí nebo politických předznamenání vyslovuje názor, že jednotná Ukrajina je minulostí, že ve stavu, v jakém dnes je, je neudržitelná a že žádné ukrajinství v podstatě neexistuje,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Sám to považuje za pochopitelné, protože jde o zemi tvořenou spoustou národností, spoustou různých kořenů z minulosti, ať už po židovských, moldavských či ruských předcích. "Proto apelovat na nějaký národní prvek je celkem nesmyslné. Také asi poprvé čtu v oficiálních mainstreamových médiích, že nejenom Rusko je podezříváno z podpory jedné válčící straně, ale vážnou úvahu o tom, že západní státy dodávají do Kyjeva zbraně a materiální i jinou pomoc, což je samozřejmě zcela neřešitelná situace. Pan Švamberk ji velice přesně srovnává se situací, kterou jsme zažili na Balkáně před patnácti lety při válce v Bosně, která tam dodnes zanechala velké šrámy mezi lidmi a mezi národnostmi,“ připomíná mediální odborník.
Bývalý diplomat se ve vysílání České televize stal skoro inventářem
Proto i v tomto případě považuje za nepředstavitelné, že by východ a západ jedné země, které mezi sebou bojují, kde jsou tisíce padlých na obou stranách, by se najednou mohly tvářit, jako kdyby se nic nestalo. "To je velmi racionální článek, i když stejně jako rusofilové by v něm našli věci, které se jim nelíbí, tak by se nad něčím jiným zase pozastavili amerikanofilové nebo západofilové. Ale myslím, že to pan Švamberk napsal velice vyváženě a korektně. Tak jak se většinou zabývám tím, jak to našim novinářům nejde, tak tentokrát musím přiznat, že tomuto novináři to jde. A jak znám Alexe pětadvacet let jako hudebního novináře, tak mě velmi potěšil tímhle materiálem, co patří do zahraniční politiky,“ konstatuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník