Letiště Praha dnes změní název. Na letiště Václava Havla

05.10.2012 6:13

Pražské ruzyňské letiště se od dnešního dne bude oficiálně nazývat Letiště Václava Havla Praha. Završí se tak snaha pojmenovat největší české letiště po bývalém prezidentovi. Krátce po Havlově úmrtí loni v prosinci ji inicioval režisér a producent Fero Fenič. Datum změny názvu pražského letiště nebylo vybráno náhodně, slavnostní akt se uskuteční v den Havlových nedožitých 76. narozenin.

Letiště Praha dnes změní název. Na letiště Václava Havla
Foto: rep
Popisek: Letiště Václava Havla

Ceremoniálu se podle zástupců letiště zúčastní na 500 představitelů české politické, společenské a kulturní scény. Prezident Václav Klaus ani premiér Petr Nečas přítomni nebudou.

Jméno bývalého prezidenta by se kromě nápisů nad letištními terminály mělo objevit na oficiálních tiskopisech a propagačních materiálech letiště, slyšet by jej měli všichni cestující přilétající na Ruzyň a změní se i hlášení v autobusech pražské hromadné dopravy.

Přejmenování letiště má od začátku iniciativy své příznivce i odpůrce. Necelý měsíc po exprezidentově úmrtí iniciativu na internetu podpořilo na 80 tisíc lidí. Podle nedávného průzkumu CVVM už ale mezi lidmi spíše převažovali kritici pojmenování. To by podle odhadů letiště mělo vyjít na tři miliony korun.

Chystají se i doprovodné akce

Kromě slavnostního ceremoniálu, který bude moderovat Marek Eben a na kterém hudební složku programu zajistí Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, bude událost provázet otevření výstavy Havlových fotografií z produkce ČTK. Rovněž bude slavnostně odhalena instalace s Havlovými citáty, kterou pro tuto příležitost vytvořil výtvarník a architekt Bořek Šípek, s nímž Havel spolupracoval během svého působení na Hradě.

Nejdůležitější české civilní letiště odbaví ročně 11 až 12 milionů cestujících. Letiště Praha je součástí skupiny Český Aeroholding. Společnost zastřešuje firmy vlastněné státem, které působí v oblasti letecké přepravy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

21:54 Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

Někdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO) včera ve svém twitterovém příspěvku počítala, o …