Levicový deník vytáhl konkrétní příklad ze Slovenska, který má prý ukázat, jak Babiš zbohatl

24.12.2018 11:21

Příběhem bratislavského podniku Istrochem se zabývá server DeníkReferendum.cz. Popisuje tak jeden z příkladů toho, jak český premiér Andrej Babiš (ANO) budoval své impérium. Server totiž získal unikátní dokumenty, díky nimž celou historii může představit.

Levicový deník vytáhl konkrétní příklad ze Slovenska, který má prý ukázat, jak Babiš zbohatl
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.
reklama

Babišovy akvizice jsou podle serveru obvykle výsledkem predátorského obchodního jednání, nepřátelských převzetí a jednání na hraně zákona, někdy zřejmě i za ní. Využíval politické přízně i spolupráce úplatných lidí ve státní správě. Server se ve své zprávě zaměřuje na akvizici chemického podniku Istrochem. 

„Výsledkem našeho pátrání je nejen příběh podezřelé privatizace, ale i metodického přenášení odpovědnosti Agrofertu na stát. Jinak řečeno, jde o klasickou ukázku privatizace zisku a socializace ztrát v rozsahu desítek milionů eur. Celkové zisky Agrofertu na úkor Slovenska, a případně Evropské unie, se ale mohou nakonec vyšplhat do stovek milionů eur,“ podotýká se v reportáži. 

  • Původní text ZDE

Popisuje, jak se například Istrochem pokusili privatizovat jeho zaměstnanci a jak porevoluční naděje vystřídaly privatizační modely, které měly především upevnit nové mocenské elity. „V roce 1997 tak slovenský Fond národního majetku rozhodl jinak. 67 procent akcií přiklepl firmě Chemické závody Bratislava, a to přestože nabídly zaplatit 1,8 miliardy slovenských korun, zatímco zaměstnanecká Istronova 2,5 miliardy slovenských korun,“ poznamenal server s tím, že o dva roky později se stát snažil získat chemičku zpět. 

O Istrochem podle všeho v té době stál velmi také Andrej Babiš. A měl hrát přesilovou hru. „Tvrdil údajně, že je s Fondem národního majetku domluvený na pravidlech, která pomohou favorizovat jeho firmu. Průběh privatizace nasvědčuje, že nemusel blufovat,“ zmínil dále server. 

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte letošní práci premiéra Andreje Babiše?

81%
3%
1%
5%
10%
hlasovalo: 18639 lidí
A popisuje, jak pak probíhala vlastní soutěž, v níž zvítězil Babišův podnik. „Že k tomu nevedly férové podmínky, nasvědčuje několik okolností. Obálka Nováckých chemických závodů byla z výběrového řízení vyřazena kvůli pozdnímu dodání, konkrétně o osm minut. Jde sice o nedodržení podmínek soutěže, zástupce závodů ale zpoždění odůvodnil nepřítomností pracovnice Fondu národního majetku v kanceláři – jinými slovy byl přesvědčen, že zdržení nezpůsobil vlastní vinou,“ podotkl server. A všímá si i toho, že na všech listech v obálce Babišovy Istrodezy je částka dopsána ručně, což může naznačovat, že ji někdo dopsal až poté, co se seznámil s nabídkou. Server pak uvádí, že šlo zkrátka o další mimořádný kup Andreje Babiše. 

„Istrochem je svým způsobem zakopaná hřivna, o čemž samozřejmě jeho kupec dobře věděl. Bavíme se o rozsáhlém areálu v širším centru Bratislavy. Celková plocha čítá zhruba 240 hektarů, tedy skoro dva a půl milionu čtverečních metrů. Smysl by, zvláště pro investora, dávalo tento – dnes z velké části opuštěný průmyslový areál – přebudovat v něco s přidanou hodnotou. Třeba v obytnou a komerční čtvrť. Jak jsme se přesvědčili na vlastní oči, v bezprostředním okolí Istrochemu už nová bytová výstavba čile kypí. A jsou to také důvody, proč o koupi podniku usilovalo v jisté fázi i město Bratislava,“ zmiňuje závěrem hodnocení nákupu server. Babiš podle něj získal za 202 milionů slovenských korun podnik s areálem, jehož pozemky mají dnes potenciálně cenu několika set milionů, avšak v eurech. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

18:41 Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) natočil další „Čau lidi“. Ze všech sil propagoval aplikaci e-roušk…