„Dluhy nejsou všechno, pro nás je to jakési dědictví po minulé vládě. I když je Liberec hodně zadlužený, je to zároveň město, které má funkční infrastrukturu a je atraktivní pro své obyvatele i nově příchozí," řekl ČTK ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). Rozpočty měst jsou podle něj striktně vázány na počet obyvatel, a jejich počet v Liberci roste. „Liberec má předpoklady k tomu, aby se i s tím vysokým zadlužením vypořádal, ale předpokládá to, že už nebude dál rozhazovat, ale bude mít střídmý a efektivní provoz," zdůraznil Šolc.
Právě cestou snížení nákladů se stotisícový Liberec v posledních letech ubírá. Běžné výdaje magistrátu se od roku 2010 snížily zhruba o 17 procent. Navzdory zadlužení se podle Šolce podařilo za poslední čtyři roky realizovat investice za více než miliardu korun, a to především díky evropským a státním dotacím, které dosáhly 720 milionů korun. K největším akcím patřila revitalizace bývalých městských lázní na galerii, která stála 380 milionů korun, nebo dostavba libereckého bazénu za 140 milionů korun. „Připravujeme navíc refinancování našich dluhopisů, které by nám mělo na splátkách ušetřit kolem 140 milionů korun a uvolnit majetek, kterým za ně ručíme," dodal Šolc.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp