Liberec si dnes připomněl devět obětí srpnové okupace 1968

21.08.2018 12:52

Minutou ticha a položením květin si dnes dopoledne Liberec připomněl devět obětí srpnové okupace 1968. Lidé u památníku tvořeného tankovým pásem se jmény obětí zapalovali svíčky. Liberec byl před 50 lety po Praze druhým nejcitelněji postiženým městem, připomíná ČTK.

Liberec si dnes připomněl devět obětí srpnové okupace 1968
Foto: J. Bartoš
Popisek: 21. srpna 1968 v Liberci

Okupanti po sobě zanechali devět mrtvých a 45 zraněných. Události toho dne dokumentuje výstava dobových fotografií na náměstí před libereckou radnicí, atmosféru té doby připomíná i tank.

Mezi těmi, kdo dnes na náměstí přišli, byl i Václav Toužimský, autor slavné fotografie tanku, který pobořil podloubí na hlavním náměstí. I dnes měl v ruce fotoaparát. „Byl jsem zašitej na našem podniku, byl jsem na střeše,“ přiznal ČTK Toužimský, který tehdy pracoval ve fotocentrále na protější straně náměstí. „Začalo to tím, že bylo potřeba nafotit techniku, která sem jede. Byl to můj zájem, protože jsem měl v případě mobilizace nástup ihned. Tak jsem fotil techniku, a když pak začaly jezdit tanky, byl jsem už otrávenej. A pak jsem viděl, jak si to vzal trošku víc doleva, tak jsem to vzal k oku a pink, byl tam,“ popsal vznik svého záběru fotograf.

Invaze armád států Varšavské smlouvy v noci na 21. srpna 1968 zastavila v tehdejším Československu období politického uvolnění a reformu směřující k demokratizaci. Invaze se zúčastnilo na 750 000 vojáků a 6 000 tanků. Liberec byl tehdy prvním velkým městem na cestě okupačních tanků a také místem prvních ostrých střetů s okupanty. Tanky a další vojenská technika v plné bojové pohotovosti totiž mířily do Prahy z Polska. Sovětský tank tehdy pobořil v Liberci podloubí hotelu Radnice, zdivo zasypalo devět lidí, tři z nich zemřeli.

„Bylo to pro mě tak silné, že si to pamatuju minutu po minutě,“ řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Přemysl Sobotka, který před 50 lety jako čerstvě dostudovaný chirurg sloužil v liberecké nemocnici na příjmu. „Hned ráno nám tam začali vozit zraněné ze střelby. Válečnou chirurgii nás nikdo pořádně nenaučil, ani jsme o to neměli zájem, takže musím říct, že to bylo děsivé,“ vzpomínal dnes lékař. Pacienti i třeba o berlích sami podle něj uvolňovali místa v nemocnici pro zraněné, které přivážely sanitky. Některým už ale nebylo pomoci. „Přivezli mi těžce zraněného pacienta, nedýchal, neměl puls,“ řekl. Zachránit se ho nepodařilo. „Byla to jedna z obětí, jméno už si dnes nepamatuju,“ dodal Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

12:11 „Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

Na ČRo Plus v pořadu, do kterého byli pozvaní i další komentátoři, hovořila o Václavu Havlovi noviná…