Liberecký kraj navrhl v zákoně zvýšit podíl obcí na vybrané DPH

24.04.2016 16:50

Do sněmovny dorazil v krátké době už druhý návrh krajského zastupitelstva, které chce v zákoně o rozpočtovém určení daní zvýšit podíl obcí na vybrané dani z přidané hodnoty. Poslancům ho předložilo zastupitelstvo Libereckého kraje. Stejný návrh v dubnu poslalo do sněmovny i zastupitelstvo Pardubického kraje, které navíc navrhuje vrátit obcím podíl 30 procent z daní podnikatelů. Oba návrhy nyní dostane k posouzení vláda.

Liberecký kraj navrhl v zákoně zvýšit podíl obcí na vybrané DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Současný zákon dává obcím podíl 20,83 procenta. Loňská novela zákona o rozpočtovém určení daní, která od letošního roku zvýšila podíl krajů na DPH, obcím tento podíl zvyšuje s účinností od příštího roku na 21,4 procenta. Oba kraje ve svých návrzích chtějí tuto část zvýšit od roku 2018 až na 23,58 procenta. Oba kraje míní, že schválené zvýšení od příštího roku není dostatečné.

Obcím by navržená změna mohla přinést celkem asi sedm miliard korun. To by jim podle předkladatelů vykompenzovalo peníze, o které obce přišly v roce 2012, kdy zákon za tehdejší pravicové vlády podíl obcí naopak snížil. Tehdy bylo cílem získat peníze ze zvyšování sazeb DPH jen do státního rozpočtu kvůli financování druhého důchodového pilíře, který ale současná vláda zrušila.

Pardubický kraj chce ve svém návrhu navíc vrátit obcím i takzvaný motivační prvek, tedy 30 procent z daně z příjmů podnikatelů a fyzických osob, které podávají daňové přiznání. Jeho zrušení bylo podle zastupitelů zcela nevhodné a navíc nebylo prodiskutováno s obcemi a městy. V důvodové zprávě uvádějí, že třeba Praha získala na tomto příspěvku v letech 2012 až 2014 asi 1,8 miliardy korun.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) loni ve sněmovně řekl, že šlo o nástroj, který byl pro účely obcí nevhodný. V roce 2014 na něj podle jeho slov dosáhlo jen 23 obcí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …