Lidé jsou tu od bolševismu stejní. Nerozdělili jsme se s uprchlíky o koláček a přišel trest, uvažoval herec David Vávra

28.12.2020 21:15 | Zprávy

Architekta, moderátora, herce a divadelníka Davida Vávru nedávno zbrzdila vážná borelióza, po které částečně ochrnul, teď zase pandemie koronaviru, kterou vnímá jako trest za ztrátu soucitu s uprchlíky. V pořadu Interview na ČT24 (jednalo se o starší díl, který byl dnes reprízován) prozradil, že o sobě a naší společnosti během této doby nezjistil moc nového. „Lidé jsou od bolševismu relativně stejní,“ uvedl. Důležitý je pro spoluzakladatele Divadla Sklep v takových časech humor, tedy vysmát se i těžce negativním věcem. Jako spolutvůrce populárního pořadu Česká soda říká, že takového pořadu už není v Česku potřeba, politici si vystačí sami, jsou „vtipnější a rychlejší“. O kulturu se neobává, pokud by stát nechal divadla padnout, věří, že potenciál umělců nezapadne a vznikne něco nového.

Lidé jsou tu od bolševismu stejní. Nerozdělili jsme se s uprchlíky o koláček a přišel trest, uvažoval herec David Vávra
Foto: Screen ČT24
Popisek: David Vávra v Interview ČT24

V úvodu se Vávra zamyslel nad současnou situací z hlediska epidemie covidu-19, kterou trochu vnímá jako trest. Ukazuje nám prý, že doba, kterou jsme žili před ní, byla skutečně fantastická, a na to jsme trochu zapomínali. „Slyšeli jsme pláč na různých odlehlých místech celého světa, žili jsme si tu spokojeně, něco támhle v Africe a v Latinské Americe... v tom je možná ten trest, který přišel,“ myslí si.

Málo jsme podle něj dělali pro to, abychom této krizi předešli. Hovoří například o ztrátě solidarity s uprchlíky. „Ta ztráta soucitu, co se týče uprchlíků, je ve společnosti taková ‚my se s nima nebudeme dělit o ten koláček, to nebudeme řešit‘,“ zmínil pandemii i ve smyslu trestu za ignoraci.

Ještě v létě Vávra říkal, že však šlo o jemné varování pro společnost, jak to vidí nyní poté, co udeřila druhá vlna epidemie koronaviru? „Je třeba mít soucit s lidmi, kteří trpí, a neříkat, že je skvělé, že je na tom někdo špatně a umírá. Říkat teď, že je to skvělá doba, je nesprávné. Musíme být ostražití, těmto lidem pomoct a pak až z toho dělat závěry,“ pokračoval architekt.

O svých spoluobčanech během této doby nezjistil prý nic nového: „Od bolševismu jsou lidé relativně stejní, společnost se nemění. Někteří jsou zlí a hodní. Tak je to tisíce let,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…