Lidé nadávají na EU, ale migrační krizi nejsou schopny řešit členské státy. Bývalý europoslanec Rouček volá po evropském řešení

04.05.2016 16:51 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Buďme rádi, že příliv uprchlíků ustal,“ říká bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček a připomíná čísla za duben. V rozhovoru pro ParlamentnÍListy.cz také k náladám v České republice uvedl: „Pocit vlastenectví k zemi, za kterou lidé ve dvou světových válkách prolévali krev, se oslabil. Nyní jako společnost hledáme momenty z naší historie, abychom mohli pocit sounáležitosti, vlastenectví posílil.“

Lidé nadávají na EU, ale migrační krizi nejsou schopny řešit členské státy. Bývalý europoslanec Rouček volá po evropském řešení
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Co s o tom myslíte o fungování bezvízového styku s Tureckem?

Jedna věc je například svoboda slova a ochrana menšin a druhá 72 kritérií, které Ankara nebo kdokoli jiný musí splnit, aby bezvízový styk dostal. Ankara, podle informací, co mám, je někde ve dvou třetinách cesty. Podle dohody by měl bezvízový styk začít od června, teď máme začátek května, takže uvidíme. Evropská komise se k tomu zavázala, takže doporučení dá, ale musí rozhodnout ještě jiní, bezvízový styk bude schvalovat Evropský parlament a hlavně všechny členské země. Tady si nejsem jist, zda za prvé Ankara podmínky splní a také zda všechny státy s tím budou souhlasit. Jsme v procesu.

Už byla zveřejněna čísla za duben a z Turecka do Řecka přišlo méně než tři a půl tisíce lidí. To je méně než před vypuknutím krize. Buďme rádi, že příliv uprchlíků ustal.

Země Evropské unie se zřejmě budou moci „vykoupit” z povinnosti přijmout v případě krize žadatele o azyl z jiného členského státu. Podle zdrojů, na něž se odvolávají britský list The Financial Times a agentura ČTK, je to součást návrhu na úpravu takzvaného dublinského systému. Deník The Financial Times v této souvislosti píše o 250 tisících eur (6,75 milionu korun) za každého žadatele o azyl, jehož by stát odmítl přijmout. Částku v podobné výši jako možnost potvrdily také zdroje ČTK ovšem s tím, že na středečním jednání eurokomisařů se může návrh ještě změnit. Co si o tomto „vykupování“ myslíte?

Nevím, co je na tom návrhu pravdy. Pokud by někdo s tímto návrhem přišel, je v zájmu všech tento návrh jednoznačně odmítnout. Pořád se točíme v kruhu návrhů na kvóty. Jasně praxe prokázala, že v jakékoli podobě nefungují. Uprchlíci chtějí do určitých zemí, a to z mnoha důvodů. V Evropě je volný pohyb osob. Nemůžeme tu někoho držet proti jeho vůli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina: Nejméně 100 ulic pojmenovaných po Banderovi. Západ plný

7:30 Ukrajina: Nejméně 100 ulic pojmenovaných po Banderovi. Západ plný

I přes blízkou pomoc Polska Ukrajině a sblížení obou zemí v důsledku ruské agrese zůstává i dále pro…