Lidé rezignovali na svou odpovědnost. Každý musí začít u sebe, říká psychiatr

19.09.2012 22:03

S psychiatrem Radkinem Honzákem v Hyde Parku na ČT diskutovali diváci hlavně o problematice alkoholu v České republice. Mluvil ale nejen o pití, ale také o psychických problémech vůbec.

Lidé rezignovali na svou odpovědnost. Každý musí začít u sebe, říká psychiatr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z regálů prodejen musel nařízením vlády zmizet veškerý alkohol s 20 procenty alkoholu a výše
reklama

„Všechny kultury měly určité látky, které vyvolávaly změnu vědomí,“ odpověděl Honzák na otázku, zda by měl být alkohol na seznamu drog. Dokonce uvedl, že existuje domněnka, že cvičení jógy vzniklo proto, že lidé neměli v Indii halucinogenní houby. „Je to kulturní fenomén,“ dodal.

V Česku je krize rodiny

„V posledních desetiletích si většina lidí spletla svobodu s nekázní,“ řekl psychiatr k tomu, proč ale v poslední době pití alkoholu stoupá. Podle Honzáka by si každý člověk měl za sebe ručit sám, a proto nesouhlasí s tím, že by se měl zakázat alkohol, jelikož se nezakazují například sladkosti a jiné výrobky, které v důsledcích způsobují různé nemoci.

Hlavní problém naší společnosti podle Honzáka je, že by se o všechno měl starat stát. „Minulá rodičovská generace naprosto rezignovala na výchovu svých dětí doma a spolu s nimi válčí s kantory,“ prohlásil psychiatr. Každý člověk podle něj musí začít u sebe. „Jestliže zde současně máme neuvěřitelnou krizi rodiny a děti mají tři tatínky a pět maminek, tak to je ten problém,“ dodává.

Antidepresiva návyková nejsou

Jedna z divaček si stěžovala na předepisování antidepresiv a ptala se, zda se jedná o farmaceutickou lobby. „Antidepresiva nejsou návyková,“ upřesnil Honzák. „Je velmi těžké pacienty přesvědčit o tom, že soubor fyzických problémů, na které si stěžuje, má jeden důvod – psychickou poruchu,“ vysvětlil psychiatr. „Deprese není blbá nálada, deprese je rozklad řídících systémů,“ zdůraznil.

Jednou ze změn, která v posledních letech nastala, je například vzrůst mentální anorexie. „Nebyl tolik rozšířen kult štíhlosti a navíc nebylo co do huby,“ řekl Honzák. Uvedl také, že odbornou psychoterapeutickou pomoc potřebuje asi dvacet procent lidí. „Internetové diskuze vypovídají o netoleranci a o jistotě, když je něco anonymní,“ řekl také Honzák.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle Babiš říkat nemusel, padlo na ČT. Nový ministr zdravotnictví nebude rád

20:47 Tohle Babiš říkat nemusel, padlo na ČT. Nový ministr zdravotnictví nebude rád

Prezident Miloš Zeman zítra jmenuje nového ministra zdravotnictví. Romana Prymulu nahradí Jan Blatný…