Lidi ruší očkování. Zdrcený Kubek: Povinně je přinutit!

09.02.2022 9:52

Lidé reagují na chování Fialovy vlády v časech covidu po svém. Houfně se odhlašují z očkování. Ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer z toho není ani trochu nadšen. Volá po tom, že plošné očkování musí jet dál. Prezident České lékařské komory Milan Kubek má stejný názor.

Lidi ruší očkování. Zdrcený Kubek: Povinně je přinutit!
Foto: Repro XTV
Popisek: Prezident ČLK Milan Kubek v debatě na XTV

Vláda Petra Fialy rozvolňuje covidové restrikce. Lidé už se nebudou muset prokazovat certifikátem o prodělání nemoci nebo očkování. Do restaurací se tak od čtvrtka dostanou i lidé, kteří se odmítli nechat očkovat. Občané na postup vlády podle informací MF Dnes reagují tím, že se houfně odhlašují z již obsazených termínů očkování.

Anketa

Je dnešní situace Ukrajiny stejná jako situace Československa roku 1938?

hlasovalo: 48674 lidí

Zatímco restauratéři z toho mají radost, epidemiologové a další odborníci varují, že příliš rychlé rozvolňování v situaci, kdy je denně nově covid pozitivních přes 30 tisíc, může být nebezpečné.

„Určitě to je chyba a stačit to nebude. Na plošném očkování musíme pracovat. Musíme trpělivě vysvětlovat, proč má smysl očkováním tvořit základy specifické imunity vakcínami, které jsou připravené proti původní wuchanské variantě koronaviru SARS-CoV-2,“ vysvětil deníku Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd. „Překvapilo mě, že vláda přestala o nezbytnosti očkování hovořit a soustředí se na plné rozvolňování pravidel. Těch, která jsou sama mírná,“ dodal Grubhoffer.

Vládní strany z kabinetu Petra Fialy slibovaly, že vsadí v očkování na dobrovolnost a budou lidi k očkování pozitivně motivovat. Ale to se v praxi příliš neděje. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vsadil na vakcínu klasické konstrukce Novavax, která by k očkování mohla přesvědčit odpůrce mRNA vakcín, ale jak ukazuje houfné odhlašování z očkovacích termínů, příliš to nefunguje.

„Vládou vedená osvěta pro očkování nefunguje, měla být výraznější a nápaditější,“ řekl Grubhoffer.

Mezitím ale očkovací centra v Praze, v Brně i v řadě dalších měst omezují nebo zcela ukončují provoz. Zájem o první, ale i o třetí dávky je tak malý, že se jim nevyplatí fungovat dál.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se snaží jít proti tomuto trendu, znovu a znovu volá po povinném očkování. „V současnosti už není jiná cesta než povinné očkování. Řada lidí má mentalitu černých pasažérů, kteří nechtějí pro kolektivní imunitu nic udělat,“ rozčílil se Kubek na CNN Prima News už na konci ledna.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

13:52 Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí se konala tradiční poutní mše, kterou vrcholí Národní svato…