Lidovci chtějí v úterý ve Sněmovně jednat o vzniklé situaci na D1, od Ťoka žádají vysvětlení

16.12.2018 15:45

KDU-ČSL bude chtít na úterním jednání Poslanecké sněmovny zařadit bod, kde by ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) vysvětlil situaci, která panovala tento týden na dálnici D1. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Jako závěr debaty by si představoval například usnesení, ve kterém by ministerstvo dostalo za úkol podat zprávu, jak situaci bude systémově řešit.

Lidovci chtějí v úterý ve Sněmovně jednat o vzniklé situaci na D1, od Ťoka žádají vysvětlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dan Ťok, ministr dopravy

Doprava na dálnici zejména na Vysočině od středy do čtvrtka kolabovala kvůli hustému sněžení. Kolony měřily desítky kilometrů. Kraj Vysočina ve čtvrtek uvedl, že kolaps provozu způsobila nepřipravenost modernizovaného úseku na zimní podmínky. Kritika zaznívala minulý týden i v Poslanecké sněmovně.

Ředitelství silnic a dálnic poslalo tento týden firmě Geosan Group příkaz k okamžité opravě vysypaných kaveren na dálnici D1 u Humpolce. Iniciativu na staveništi je ŘSD připraveno převzít v pondělí. „Je to potřeba projednat. Byly dopředu dotazy, co se stane, když nachumelí. Na ministerstvu se spoléhalo, že nenachumelí. Není to nic nového, je evidentní, že nefunguje stavební dozor,“ řekl Bělobrádek.

Ťok by měl podle Bělobrádka vysvětlit, jak se bude situace systémově řešit. Připomněl, že Ťok měl čas již čtyři roky, protože ministrem je už od prosince 2014. Za řešení šéf KDU-ČSL nepovažuje pouhé přijetí zákona, podle kterého by kamiony nesměly kvůli sněhu do levého pruhu. Podobně se vyjádřil předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek. „Chci vidět, co (ministr) připraví. Nejsem si jist, jestli jakýkoliv zákon může napravit neschopnost ministerstva,“ uvedl Michálek.

Ťoka už v sobotu po zasedání svého širšího vedení kritizovala KSČM v souvislosti s hodnocením toho, jak je ze strany ANO plněna dohoda o toleranci vlády. Předseda KSČM Vojtěch Filip vytkl Ťokovi situaci na D1. Kritiku dnes zopakoval předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Opoziční strany by podle něj měly komunisty podpořit v tlaku na Ťokovo odvolání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

12:31 My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

V nedělí Partii televize Prima proti sobě zasedli vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková…