Lidovci jdou do krajských voleb s novým sebevědomím i značkou

31.07.2011 17:06

Poslední výzkum volebních preferencí rozdmýchal v KDU-ČSL novou naději. S 5,5procentní podporou by se strana opět vrátila do sněmovny. Faktické postavení strany však otestují až krajské volby v příštím roce. Předseda strany Pavel Bělobrádek do nich lidovce vede s velkým očekáváním.

Lidovci jdou do krajských voleb s novým sebevědomím i značkou
V Čechách bude KDU-ČSL kandidovat spolu s dalšími politickými subjekty. Na jižní Moravě a Zlínsku, kde se strana tradičně těší nejvyšší podpoře, zkusí lidovci štěstí sami.

Strana by měla kandidovat v koalici pod nově registrovanými značkami jako Střed, Koalice středu či Koalice pro kraj. Bělobrádek v rozhovoru pro Aktuálně.cz prozradil, že v mnohých krajích již probíhají intenzivní jednání o spolupráci. „V Karlovarském kraji jsme se už dohodli se zelenými. V Hradeckém kraji, odkud pocházím, intenzivně jednáme o dvou dalších subjektech, které byly úspěšné v komunálních volbách v Hradci Králové," vypočítává lidovecký předseda.

Naopak s parlamentními stranami Bělobrádek spolupracovat nehodlá. Reformy současné koalice neschvaluje. „Reformy jsou potřeba, ale my si myslíme, že by se měly dělat jinak. A s ČSSD rovněž není důvod jít do koalice," uvedl politik.


Strana do bankrotu nemíří, věří Bělobrádek

Finance na volební kampaň chce strana získat z výdělku paláce Charitas a z úvěrů. Lidovecké sídlo straně ročně vynese přes čtyři miliony korun. Své dluhy strana podle Bělobrádka intenzivně splácí, dluhu by se měla zbavit do roku 2014. Úvěry na kampaň v příštím roce chce Bělobrádek zaplatit až po uvedeném roce.

Předseda lidovců popřel, že by strana mířila k bankrotu. Spoléhá se přitom na to, že by KDU-ČSL v příštím roce mohla získat až čtyři senátory a padesát zastupitelů. Pokud strana neuspěje, bude muset její vedení přehodnotit své financování.

Proč se na nás zapomnělo? Nebyli jsme ani ryba ani rak, míní předseda

V očích voličů, kteří jako by v posledních letech na lidovce zapomněli, si strana podle Bělobrádka nejvíce uškodila svou nejasnou rétorikou. „Pro konzervativní voliče jsme byli moc měkcí, abychom si nenaštvali liberální voliče. A tak jsme moc neakcentovali konzervativní hodnoty, což nám taky vyčítali. Prostě ani ryba ani rak," vysvětluje lidovecký šéf.

Zdůrazňuje, že KDU-ČSL není filiálka katolické církve. Podle něj to však voliči pochopí až z činů. „Myslím, že bychom měli říkat názory, které třeba nemají většinovou podporu ve společnosti, ale my je pokládáme za správné a proto je potřeba o nich mluvit," uzavírá Bělobrádek.


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

18:40 „Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

Někdejší poradce premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera či vicepremiéra Pavla Bělobrádka Martin Sc…