Lídři Evropské unie a afrických zemí jednají na Maltě o migraci

11.11.2015 19:16

V maltské metropoli Vallettě začíná dnes v podvečer schůzka lídrů EU a zemí Afriky k migraci. Zdůrazní nutnost boje s nelegální migrací, ale i potřebu posílení možností legálně cestovat za prací. Zástupci evropských zemí při příchodu připomínali také otázku návratů těch, kdo v Evropě nedostanou azyl.

Lídři Evropské unie a afrických zemí jednají na Maltě o migraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Někteří lídři afrických zemí zase upozorňovali, že Evropa by mohla více přispívat na rozvoj regionu. Obě strany se ale shodovaly, že situaci je možné zlepšit jen společně.

"Je to vzájemně provázané. My závisíme na nich, oni jsou závislí na nás. Jsme v tom společně," poznamenala před novináři při příchodu šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. "Krizi můžeme překonat jen společně," míní také prezident Nigeru Mahamadou Issoufou. Právě on ale také uvedl, že Evropa by mohla zvýšit svou finanční podporu směrem do Afriky. Podle egyptského ministra zahraničí Samího Šukrího musí ti, kdo mají větší schopnosti a možnosti převzít větší díl odpovědnosti.

Akční plán počítá s potíráním nelegální migrace

Třístránkový návrh závěrečné deklarace, který má ČTK k dispozici, zdůrazňuje, že prvořadou prioritou musí být ochrana lidských životů, například na moři.

Evropané se snaží své africké partnery přesvědčit především k větší ochotě přijímat zpět ty občany svých zemí, kteří budou z Evropy vraceni na základě readmisních dohod. Preferovanou variantou jsou přitom dobrovolné návraty těchto lidí.

Evropa a Afrika také zdůrazní odhodlání řešit problematiku migračních toků společně ve všech aspektech věci. Dokument několikrát připomíná potřebu ochrany lidských práv a společné odhodlání řešit výzvy, které mají na migraci vliv podporou demokracie, lidských práv, snahou snižovat chudobu a podporovat sociální a hospodářský rozvoj. "Zvláštní pozornost budeme věnovat stabilitě a bezpečnosti, kterou nyní ohrožuje terorismus, obchod se zbraněmi a ozbrojené konflikty," stojí v návrhu závěrečné deklarace.

Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu uvedla, že chystaný společný akční plán počítá s potíráním nelegální migrace, ale také s rozšířením legálních možností cestovat, včetně cest za prací. Evropa by podle ní měla pomoci africkým lídrům zajistit, aby především mladí lidé měli v jejich zemích "šanci". Návrh závěrů tuto snahu popisuje slovy o tom, že "obnova naděje, především pro africkou mládež, musí být naším zásadním cílem".

Lídři 60 afrických a evropských zemí

Generální tajemník Interpolu Jürgen Stock při příchodu upozornil na potřebu potírání organizovaných skupin, které si z migrace udělaly výnosný byznys.

Evropská unie už rozhodla o zřízení nouzového svěřeneckého fondu pro Afriku. V něm vyčleněných 1,8 miliardy eur je určeno na řešení krizí v Africe a na podporu stability v oblasti.

Dvoudenního summitu, na který ve čtvrtek navazuje také mimořádné jednání lídrů EU, se účastní vedoucí představitelé více než 60 afrických a evropských zemí a zástupci relevantních mezinárodních organizací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

19:54 Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

Premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s pravidelnou nedělní zprávou „Čau lidi“ na svém facebookovém prof…