Lili do mě whiskey a říkali, ať podepíšu, odhaluje v nové knize Vítězslav Jandák vznik koalice s ANO

19.10.2020 12:43

V letech 2005 až 2006 byl ministr kultury ve vládě Jiřího Paroubka, později poslanec a od roku 2017 je členem Rady Českého rozhlasu. Nyní Vítězslav Jandák v knižně publikovaném rozhovoru (Olympia) s Martinem Bezouškou odkrývá řadu podrobností nejen ze svého soukromého života.

Lili do mě whiskey a říkali, ať podepíšu, odhaluje v nové knize Vítězslav Jandák vznik koalice s ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítězslav Jandák

Anketa

Je dobře, že policie rozehnala demonstranty na Staroměstském náměstí?

80%
20%
hlasovalo: 25647 lidí
Jak to vidí slavný herec a politik Vítězslav Jandák? Na co vzpomíná a co ještě nikomu neprozradil? Nebývale otevřený a upřímný rozhovor by nevznikl nebýt koronavirové krize.

 „Už jsem starej muž, a tak můžu tvrdit, že některejma věcma jsem si v životě jistej, a ty bych umělcům i politikům na startu kariéry nabídl jako témata k přemýšlení. První téma je, že v Čechách se úspěch neodpouští. Druhé, že každá ostuda trvá jen čtyřiadvacet hodin. Třetí, že můžeš v klidu přežít všechny režimy, když budeš jenom papouškovat to, co se od tebe čeká, a jak v tý známý Andersenově pohádce tvrdit s ostatníma, že císař má nový šaty. Musím se ale přiznat, že pro mě osobně je největší odvaha ozvat se ve chvíli, kdy všichni slintají nad tím, jak krásný ty jeho šaty jsou, a nahlas říct: „Císař je nahý.“ Hrdinové amerických filmů, který jsem měl jako kluk rád, to nakonec taky vždycky udělali," glosuje Jandák ve svém lidovém stylu vyprávění.

Kniha nakladatelství Olympia, kterou ParlamentníListy četly, je zajímavá nejen z hlediska politického a hereckého zákulisí, ale nabídne i desítky dříve nepublikovaných fotografií. Paradoxně; snad ani jedna se netýká politiky. Fotografie zdůrazňují hereckou kariéru, připomínají Ladislava Peška, Vladimíra Menšíka nebo Janu Preissovou.

I přes výrazně umělecký ráz právě zmíněného archivu nabízíme ukázku z toho, jak vznikala první koalice mezi sociální demokracií a hnutím ANO.

„Samozřejmě, tenkrát jsme se já, Koskuba a Zimola postavili proti. Nebylo to kvůli tomu hnutí nebo jeho programu, ale říkal jsem na klubu: „Nedělejte to, Babiš vás převálcuje!“ Dopadlo to tak, že do mě lili whisky a přesvědčovali mě, že musím podepsat takovou obrovskou listinu, na který byl text koaliční smlouvy a podpisy všech poslanců ČSSD a ANO. Zimola cukal, mě to podepsat nedonutili; nakonec jsme pod tu smlouvu s Koskubou napsali, že ji jenom berem na vědomí. Ale ta dohoda platila a já jsem si říkal, že teď už jsme ve Sněmovně jako jedna armáda a bojujeme proti těm ostatním. A když už jsem bojoval, bojoval jsem i za toho Babiše! Protože jeho názory a kroky navíc byly většinou logický a správný.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …