Líní Řekové nemakají, říká se. Ale pozor. To byste nečekali...

14.07.2015 14:32

Zajímavou statistiku, která boří některé mýty panující o obyvatelích Řecka, včera zveřejnil americký magazín Forbes. Z přiloženého grafu vyplývá, že Řekové tráví v práci nejvíce hodin z celé Evropy. Alespoň tomu tak bylo v roce 2013, ke kterému se statistiky vztahují.

Líní Řekové nemakají, říká se. Ale pozor. To byste nečekali...
Foto: GreekNews.com
Popisek: Pokojná demonstrace se v Aténách zvrhla v běsnění

Jak upozorňuje autor textu Niall McCarthy, dle údajů OECD jsou údajně líní Řekové nejpracovitějším evropským národem. V průměru stráví za týden v práci celých 42 hodin. Průměr v celé Evropské unii je o téměř pět hodin méně. Zajímavé je i porovnání Řeků s Němci, kteří tráví v práci týdně jen něco málo přes 35 hodin. Na dalších místech v tomto pomyslném žebříčku se umístily státy, které rovněž sužuje ekonomická krize. Druzí Portugalci tráví týdně v práci 39,3 hodin a třetí Španělé 38 hodin. 

Celý text v angličtině je ZDE

Někteří odborníci ovšem dle McCarthyho poukazují na to, že tento překvapivý výsledek je ovlivněn povahou zaměstnání, která Řekové ve velké většině vykonávají. Zaměstnanci v zemědělství i provozovatelé restaurací a obchodů mají totiž často otevřeno prakticky po celý den. 

Padl také stereotyp, podle kterého chodí Řekové neuvěřitelně brzy také do důchodu. Průměrný věk 57,8 přitom zdaleka nepatří v rámci zemí EU k těm nejnižším a jen o několik málo měsíců převyšuje průměrný věk, kdy odcházejí do penze např. Britové,“ uvádí McCarthy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

20:16 Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapila

„Co se vlastně fakticky děje s pacientem, když už prostě není žádné lůžko?“ Tuto otázku položil Fran…