Linka Agrofertu na toastový chléb za 100 milionů byla pro ČR inovační, míní Dostálová

08.12.2020 19:40

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) sice linka na toastový chléb koncernu Agrofert, za kterou stát zaplatil 100 milionů v dotacích, neplnila podmínky inovací v rámci Evropské unie, v České republice však inovační byla. Ministryně to řekla v pořadu Interview ČT24. Navrácení dotace nemá být v gesci jejího ministerstva. Komentovala i chystaný stavební zákon. „Nelze vyhovět všem“, odpovídá na jeho četnou kritiku z mnoha stran, má se prý jednat o kompromisní řešení.

Linka Agrofertu na toastový chléb za 100 milionů byla pro ČR inovační, míní Dostálová
Foto: Archiv PL
Popisek: Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj

Anketa

Souhlasíte se zavřením všech hospod ve 20:00?

68%
32%
hlasovalo: 19928 lidí
K návrhu stavebního zákona ministryně uvedla, že se jedná o jakýsi kompromis, jehož obsahem má podle ní být zabezpečení dodržení lhůt ze strany státu či rychlejší stavební řízení.

Co se týče unifikace stavebních předpisů, Dostálová vyjednala, že by metropolitní města Praha, Brno a Ostrava mohly využívat své specifické stavební předpisy.

Na územním plánování se ještě s městy musí najít dohoda. Podle Dostálové nehrozí, že by se nynější plány měst „hodily do koše“ a v zákoně mají být zanesena přechodná opatření, která budou situace ohledně nynějších územních plánů řešit.

Novela sklidila kritiku z mnoha stran, kromě obcí i například od památkářů či ekologů. „Je někdo, komu se to vůbec líbilo?“ dotázala se Dostálové moderátorka Světlana Witowská. Ta odvětila, že se setkala s reakcemi od některých komor a podnikatelů, že to je „lepší než nic“. Ostatní poslanecké kluby podle ní mají stále možnost stavební zákon vylepšit pomocí pozměňovacího návrhu.

Změna procesů má podle ministryně nastoupit postupně a samotná digitalizace pak má přijít až v roce 2023. „V tomhle století by to přece už úřady měly umět, to je potřeba čekat do roku 2023?“ zarazila dlouhá lhůta převedení dokumentů do digitální podoby Witowskou. Dostálová souhlasila, podotkla, že úřady jsou však samostatné, a tak se musí pro všech 1 300 vypisovat jednotlivé soutěže na software a hardware.

Řešil se střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), na který upozorňuje Evropská komise. Dostálová však o tématu odmítla hovořit, jelikož má být celá věc v režimu důvěrnosti. Problematickou stomilionovou dotaci pro Agrofert by podle ní spíše mělo řešit Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Problematická linka na toastový chleba podle ní sice neplnila podmínky pro dotaci v rámci Evropské unie, pro Českou republiku podle ní ale inovační byla. Poukázala, že se nyní musí najít rozhodnutí, které bude mít vliv i na další příjemce dotací.

Linka na toastový chléb měla být podle Agrofertu významnou inovací, díky které se budou vyrábět toasty bez konzervantů. Ministerstvo průmyslu a obchodu lince na toasty dalo 100 milionů korun z českého rozpočtu, které se měly vrátit z evropských fondů, kontroloři EU však peníze odmítli poskytnout s tím, že nebyla použita nová, nýbrž již existující technologie. Evropští kontroloři k tomuto závěru došli v rámci auditního šetření kvůli podezření na premiérův střet zájmů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

20:52 Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

Když Jan Skopeček vstupoval do ODS, byl ještě předsedou strany Václav Klaus. Zažil éru „rozkračování…