Lipavský dorazí na Ukrajinu. I k místu bojů

07.02.2022 6:30

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Ukrajiny, a to společně se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska Ivanem Korčokem a Alexanderem Schallenbergem.

Lipavský dorazí na Ukrajinu. I k místu bojů
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Navštíví linii dotyku v oblasti Donbasu na východě země a bude jednat s šéfem ukrajinské diplomacie Dmytrem Kulebou.

Lipavského dnešní program zahrnuje návštěvu linie dotyku, která od sebe odděluje ukrajinská vládní vojska a Ruskem podporované separatisty na východě Ukrajiny. Šéfy diplomacií zemí takzvaného slavkovského formátu (ČR, Slovensko, Rakousko) poté čeká pracovní večeře s ukrajinským ministrem zahraničí Kulebou. Jednání s dalšími ukrajinskými představiteli, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, jsou plánována na úterý.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u hranic s Ukrajinou desítky tisíc vojáků. Vyvolalo tím obavy Kyjeva i Západu, že se připravuje na vojenskou ofenzivu na Ukrajině. Moskva popírá, že má v plánu Ukrajinu napadnout. Tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost. Od Spojených států a NATO žádá kromě jiného záruku, že aliance nepřijme za svého člena Ukrajinu, a nebude tak zvyšovat svoji přítomnost v blízkosti Ruska. Česká vláda stejně jako NATO či Spojené státy ale tento požadavek odmítá.

Darem více než 4000 dělostřeleckých granátů Kyjevu se Česká republika v lednu zařadila do skupiny zemí, které podpořily obranyschopnost ukrajinské armády v době hrozící ruské invaze. Lipavský na návštěvě ukrajinským činitelům předá i humanitární pomoc v podobě 500 balíčků první pomoci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

21:02 S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

Prezident Miloš Zeman má za sebou svoji předposlední zahraniční cestu. Dvoudenní návštěva srbského B…