Lipavský přednášel na fóru v Bratislavě. Problém Rusko s Putinem neskončí

29.05.2023 21:32 | Ze sítí

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) na mezinárodní konferenci Globsec v Bratislavě prohlásil, že „Rusko neví, kde končí a kde začíná“ a že problém s Ruskem se tudíž nevztahuje jen na prezidenta Vladimira Putina, ale na „ruský imperialismus“ obecně. Evropská unie proto podle Lipavského musí být připravena na „studenou konfrontaci s Ruskem“.

Lipavský přednášel na fóru v Bratislavě. Problém Rusko s Putinem neskončí
Foto: Screen CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Lipavský v Partii

Každoroční mezinárodní bratislavské fórum Globsec se letos věnuje zejména tématům spojeným s válkou na Ukrajině a jejími důsledky pro světovou bezpečnost či ekonomiku. Konference se zúčastní přes 1200 vedoucích představitelů z více než 60 zemí, včetně desítky vedoucích představitelů států a vlád zejména ze střední a východní Evropy.

Na konferenci mimo jiné vystoupí i francouzský prezident Emmanuel Macron. Česko budou zastupovat například premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zahraničí Jan Lipavský.

Právě Lipavský v první den konference prohlásil, že ruským problémem pro Evropu je nejen ruský prezident Vladimir Putin, ale „ruský imperialismus“ obecně. „Rusko neví, kde končí a kde začíná,“ prohlásil Lipavský. Evropská unie by se proto podle něj měla připravit na „studenou konfrontaci s Ruskem“ a na potřebu zastavovat ruský vliv.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úvodu konference uvedla, že sankce proti Rusku mají svůj účinek a že tím Moskva má méně zdrojů na nákup zbraní. Západní státy podle ní musí nadále zůstat v jednotě v postoji k Rusku v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

„Naše jednota je vystavena zkoušce. Ti, kdo tvrdí, že naše opatření nefungují nebo že se máme zaměřovat na naše vlastní zájmy, se mýlí,“ uvedla Čaputová. Právě vzájemná pospolitost navíc podle ní vedla k tomu, že evropské země nad očekávání zvládly mírnit dopady války. „Zásoby plynu jsou na rekordních úrovních, inflace klesá. Rusko kontroluje méně území než před rokem,“ prohlásila Čaputová.

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Wlachovský varoval, že Evropa bude současné situaci čelit ještě dlouho. „Myslím, že je lidem nutné jasně říct, jaké jsou hrozby, kterým kontinent čelí, a že jim bude čelit dlouho. A že tomu musíme přizpůsobit naše chování, naše zdroje,“ řekl Wlachovský. A že jednotlivé státy musejí tyto hrozby promítnout do svých rozpočtů zejména v oblasti armády.

Wlachovský vyzval další země, aby podobně jako Slovensko poskytly Ukrajině svá vojenská letadla. Bratislava dříve předala Kyjevu nevyužívané stíhačky sovětské konstrukce MiG-29.

„Nekomentujeme v přímém přenosu vojenskou pomoc, která se poskytuje Ukrajině,“ poznamenal stručně Lipavský k možnosti dodávek českých letadel L-159.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

Kolář

Není Kolář tak trochu druhý Mynář? A řídíte svůj tým vy nebo oni ovládají vás? Z toho, co čtu se přikláním spíš k druhé variantě. Obecně mi taky přijde, že jste dost nerozhodný a málo důrazný. Třeba když s nějakým zákonem nesouhlasíte, tak ho ale stejně ve výsledku podpoříte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

9:28 4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

Poté, co Češi začali jezdit na levné nákupy do Polska, se polské laciné zboží přiblížilo až k nim. P…