„Rusko musí okamžitě, zcela a bezpodmínečně stáhnout své síly a vojenskou techniku z celého území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic,“ vyzval Lipavský a zdůraznil, že ruská agrese působí „nepředstavitelné utrpení“, a to jak na Ukrajině, tak mimo ni.
„Způsobila rázovou vlnu na světových trzích s potravinami a komoditami a vytváří riziko, že se 50 milionů lidí v Africe a na dalších kontinentech ocitne na pokraji hladomoru,“ upozornil Lipavský. V té souvislosti vyjádřil podporu černomořské obilné iniciativě, umožňující i ve válečných podmínkách mimo jiné vývoz ukrajinského obilí do světa, a úsilí OSN o její další rozšíření.
Lipavský varoval, že Rusko chce změnit mezinárodní řád a chce svět rozdělený na sféry vlivu, kde neokoloniální vztahy nahradí rovnoprávné partnerství. „Všichni by si měli uvědomovat, že každá země se může stát další obětí Ruska. O budoucnosti mezinárodního řádu se rozhoduje právě teď. Ukrajina brání nejen sebe a svůj lid, ale také základní principy Charty OSN,“ uvedl český ministr, který dnes měl na programu také jednání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem a ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Mám dotaz
Možná vám přijde hloupý, ale jaký je rozdíl, jestli třeba muniční iniciativu řeší státy NATO sólo nebo to bude řešit NATO jako celek? Mě to přijde stejné, jen zaobalené jinak. Děkuji za vysvětlení.
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 5 | 0
Další články z rubriky
18:04 Skanzen a prodejci suvenýrů. Evropa se řítí do řiti. Apokalyptická předpověď Jána Baránka
„Bohatí Američané se sem budou jezdit dívat, odkud pocházejí jejich předkové a jak se podařilo těm, …
- 12:51 Měl by vědět, kdo platí elektřinu. Babiš, ceny, vše
- 20:05 Pozdě, ale přece: V Bundestagu padla pravda o očkování
- 15:35 „Poznámky“ moderátorky ČT o Turkovi šly do vysílání. Je zde dohra
- 10:32 Ještě hůř. Pravda o zbraních Ukrajině se sype Fialovi na hlavu
- 4:46 „Centrum pro špatné názory“ stále žije na vnitru. Toto ho čeká


