Listopadem 89 to neskončilo, burcují protivládní aktivisté před demonstrací

14.11.2012 18:08

Letošní 17. listopad nebude jen připomínkou Sametové revoluce. K tomuto datu se upínají i zraky mnoha protivládních organizací a skupin. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, jaké akce budou probíhat a jaká očekávání si od nich aktivisté slibují.

Listopadem 89 to neskončilo, burcují protivládní aktivisté před demonstrací
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Důchodci demonstrovali proti vládě
reklama

Největší akce pochopitelně zažije hlavní město. V Praze se chystá velká demonstrace na Václavském náměstí, kterou pod hlavičkou Stop vládě pořádají odbory, iniciativa ProAlt a další občanská sdružení a iniciativy. Demonstranti se vydají i na pochod Národní třídou.

Série demonstrací bude probíhat i v řadě dalších míst naší země. V Brně bude demonstrovat Dělnická mládež a také Hnutí za přímou demokracii. Protivládní akce se nevyhnou ani Ostravě.

Václavák zažije demonstraci i politické debaty

Blíže už své plány představují zástupci největších protivládně zaměřených organizací. „Co se týče ProAltu, tak my plánujeme velkou akci v rámci platformy Stop vládě na Václavském náměstí v Praze. Od jedné hodiny tam bude demonstrace a po druhé hodině se bude vycházet pochodem na Národní třídu, kde akce skončí,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz mluvčí ProAltu Tereza Stöckelová.

„Jak ProAlt, tak i další organizace občanské společnosti budou již od 11 hodin na Václavském náměstí pořádat u stánků debaty nad aktuálními tématy s občany. Jedné z debat se zúčastní i Jakub Patočka (šéfredaktor deníku Referendum – pozn.red.) nebo politolog Ondřej Císař. V jiné debatě ohledně privatizace veřejných služeb zase vystoupí ekonomka Ilona Švihlíková,“ zmiňuje.

Datum 17. listopadu podle jejích slov jednoznačně stále působí symbolicky. „To nejsme jen my, kdo má pocit, že ideály, které byly v roce 1989 formulované a pro které spousta lidí tehdy vyšla do ulic, jsou teď ve stavu velké kocoviny. O tuhle spojnici se podle mě řada řečníků na Václavském náměstí bude opírat,“ uvedla dále Stöckelová.

Do ulic vyjdou i Romové

„Doufáme, že to, co jsme zažili minulý týden, bude lidi mobilizovat a přijde jich hodně. Protože způsob prohlasování církevních restitucí a dalších věcí má podle našeho názoru k demokracii velmi daleko. Vláda na demonstraci není sama připravena reagovat nějakým krokem typu, že by se snažila vést otevřenější dialog. Pokud by byla účast relativně velká, budeme jakožto členové platformy Stop vládě formulovat kroky ve vztahu k vládě, protože je jasné, že oni na nás reagovat nebudou,“ nevěří ve vstřícnost vládní koalice mluvčí ProAltu.

Samostatnou demonstraci v Brně pak chystá Hnutí za přímou demokracii. „Připravujeme ji ve spolupráci s Asociací samostatných odborů a panem Tancošem za romské iniciativy a také se zúčastníme akce v Praze, kterou pořádá iniciativa Stop vládě a také akce v Ostravě, kterou tam pořádají občanské iniciativy a některé odborové organizace,“ řekl serveru ParlamentníchListů.cz Milan Valach z tohoto hnutí.

„Na datum 17. listopadu to organizujeme především proto, že nechceme, aby to výročí bylo zapomenuto a aby si to přisvojila ta vládnoucí koalice jako nějaké výročí doby, kdy lidé chtěli kapitalismus. Tak to není,“ domnívá se.

Lidé mají strach, chovají se jako poddaní

Odkaz „Listopadu“ podle Valacha musí zůstat živý a je třeba v něm dál pokračovat. „Domníváme se, že lidé 17. listopadu demonstrovali za to, aby měli konečně svobodu, ale to se nám nepodařilo. Víte, kolik lidí se bojí jít na demonstrace, protože je vyhodí z práce?“ ptá se řečnicky.

„Lidé se bát nepřestali, právě naopak. Strach je tu zpátky. Chceme lidi povzbudit, aby se nebáli a zastali se jeden druhého a pokračovali v tom, co jsme v Listopadu 89 začali, tedy boj za svobodu a skutečnou demokracii a tou je pouze demokracie přímá. Bojujeme za uzákonění obecného referenda, v němž bychom mohli třeba zamítnout skandální církevní restituce,“ pustil se do nedávno schváleného zákona.

„Musíme lidi nabudit, aby přestali mít strach a zrodila se občanská společnost. Lidé se musí přestat chovat jako rakousko-uherští poddaní a najít v sobě sebevědomé a hrdé občany, kterým patří tento stát,“ dodal rázně Milan Valach z Hnutí za přímou demokracii.

„My jsme veřejnost a ta je nespokojena“

Mluvčí platformy Stop vládě Jan Májíček více přiblížil, co může po sobotních demonstracích v Praze následovat a popsal důvody, proč by prý vláda měla skončit.

„Cílem akce je samozřejmě dát najevo nesouhlas s politikou vlády a zejména s těmi posledními kroky, které vládní koalice podnikla. To znamená prohlasování církevních restitucí, daňového balíčku a technické novely k důchodové reformě v pozdních nočních hodinách. Chceme tím dát najevo, aby vláda věděla, že tu jsou občané, kteří si přejí, aby demokracie měla oba dva rozměry, tedy nejen politická práva, ale i ta sociální,“ sdělil Májíček.

Nevěří však tomu, že by své požadavky prosadili jen díky sobotní akci. „Když se podíváme na protesty v zahraničí, není to otázka jedné demonstrace, ale je potřeba tlačit na politiky, aby respektovali názory občanů, protože politiku považujeme za veřejnou službu a my jsme veřejnost, která je nespokojena se způsobem, jak se vládne a co se prosazuje,“ uvádí.

Co bude následovat?

„Máme také připraveny některé kroky, které bychom ale teď nechtěli prozradit, protože primární zpráva je určena účastníkům těch protestů. Platforma Stop vládě pak vyhodnotí podrobnosti a uvidíme, jak to bude pokračovat i jak to ve vládní koalici dopadne, protože se nyní spekuluje o dalších personálních změnách,“ řekl na otázku, jak chtějí docílit konce Nečasovy vlády, která, jak dále uvádí, je prý nelegitimní.

Jak budou kroky za možné sesazení vlády vypadat v praxi? Májíček konkrétní být nechtěl. „Jsou to plánované kroky, které chceme uskutečnit po té akci, aby celá ta demonstrace nevyzněla naprázdno. Budou tam určité další postupy, které bychom chtěli prosadit,“ doplnil obecně na žádost o více podrobností, co se lidé 17. listopadu od pořadatelů dozví.

Po mnoha minulých protivládních akcích, které kabinet vyzývaly k rezignaci, však někteří koaliční politici argumentovali, že vláda pro své kroky má mandát od občanů na základě řádných voleb, a proto nemá důvod skončit.

LIDEM nikdo nevolil, vláda nemá právo na existenci

„Na tyhle argumenty se dá říct jednoduchá věc. Součástí vládní koalice je strana, která žádnými volbami neprošla, její mandát je víc než pochybný a je to pochopitelně strana přeběhlíků LIDEM, kteří se teď zformovali a mají úžasných sto členů  - jen iniciativa ProAlt má pětinásobek členů oproti této straně,“ reaguje mluvčí platformy Stop vládě.

Legitimita vlády Petra Nečase je dle jeho slov na naprosté nule. „Nehledě na to poslední hlasování, které bylo umožněno díky účasti člověka, který je, byť nepravomocně, odsouzen za korupci a hodil se vládě právě jen na ten večer, kdy jim vytrhl trn z paty. O žádné legitimitě vlády se bavit nebudeme, protože ta je nelegitimní už z toho, jak je složena,“ uzavřel Jan Májíček pro redakci ParlamentníchListů.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Cikáni mi rozmlátili hubu, kde jste byli?!“ Zaplaťte a jděte, řekla policie. A dál? Hamáček se osype

11:00 „Cikáni mi rozmlátili hubu, kde jste byli?!“ Zaplaťte a jděte, řekla policie. A dál? Hamáček se osype

Buď začíná přibývat otevřených restaurací a hospod nebo alespoň incidentů s nimi. Kromě restaurace U…