Lovec dezinformátorů Vrábel. Má spolek s Pavlem, mluvil o práci pro Bidena. Teď u něj zazvonil exekutor

20.01.2023 11:56

Známý bojovník s dezinformacemi František Vrábel, který též spolupracuje s prezidentským kandidátem Petrem Pavlem ve spolku, který se stal základem jeho prezidentské kampaně, má problémy. Jak zjistil významný ekonomický novinář, čelí exekuci.

Lovec dezinformátorů Vrábel. Má spolek s Pavlem, mluvil o práci pro Bidena. Teď u něj zazvonil exekutor
Foto: Jan Rasch
Popisek: František Vrábel

Aleš Borovan, vydavatel Borovan.cz, se věnuje ekonomickým kauzám i článkům z ranku počítačových her. V oblasti ekonomické zaznamenal, že se známý bojovník proti dezinformacím František Vrábel dostal do ekonomických obtíží. Zamířil k němu exekutor.

Jak vyplývá i z justičních dokumentů, povinným v exekučním řízení Vrábelova společnost Vrabel. Z té se snaží vymoci cca 3,8 milionu korun (3 miliony plus příslušenství) byznysmen Fawad Nadri, který podniká například v šoubyznyse, před lety měl byznys i s Danielem Landou.

Ve zmíněné exekuci exekutor na konci roku 2022 rozhodl o provedení exekuce i ve společnosti Semantic Visions. Firma Vrabel ve společnosti drží 20 procent.

Zástupci společnosti Semantic Vision Borovanovi sdělili, že stávající kauza chod společnosti Semantic Vision neovlivní. Vyjádření poskytl Jan Balatka, managing director ve společnosti Semantic Visions. S dvacetiprocentním podílem ale podle zákona nelze nakládat.

František Vrábel byl podle obchodního rejstříku ve společnosti Semantic Visions statutárním orgánem až do srpna 2022, poté se místo něj stal jedním ze dvou jednatelů právě Jan Balatka. Dlouhé roky byl také hlavní tváří společnosti, kterou prezentoval i v médiích. Chodil k Václavu Moravcovi i Noře Fridrichové a prezentoval unikátní know how, které prý dokáže rozpoznat dezinformaci na základě sémantické analýzy.

František Vrábel hovoří v ČT o dezinformacích

Analyticko-technologická společnost Semantic Visions analyzuje zprávy na zpravodajských serverech a odhaluje dezinformace. Denně společnost údajně analyzuje přes milion článků z více než 600 tisíc internetových zdrojů.

František Vrábel nabízel spolupráci už vládě Andreje Babiše, ale jednoho dne s pokusy o spolupráci ustal, neboť seznal, že to nemá cenu, protože tehdejší vláda prý doporučení nereflektovala. Aktualizováno: Nicméně na dotazy např. iRozhlas.cz nebyl schopen doručit žádné konkrétní analýzy, stejně jako je odmítlo vydat MZ ČT. Během této spolupráce bylo definováno několik "dezinformací", které se později ukázaly jako "nedezinformace" (více v článku Společnosti pro obranu svobody projevu "Hlídáme hlídače"). Například byla za dezinformaci vydávána diksuse o Evropském Covidpasu, na kterém ale EU pracovala již od rooku 2018. Tato "pochybení" byla v průběhu času smazána bez jakéhokoliv vysvětlení.

V únoru 2021 oznámil, že má nabídku z USA pracovat pro administrativu prezidenta Bidena, a proto končí s prací v ČR.

Vrábel se v minulosti kriticky vyjadřoval např. k chování společnosti Facebook. „Sociální sítě se chovaly různě. Největší dopad má sociální síť od firmy Facebook a ten jednoznačně stál na straně rozdělování společnosti, protože z toho je větší byznys. A ve výsledku stál na straně prezidenta Donalda Trumpa,“ podotkl v rozhovoru s Barborou Tachecí v listopadu 2020 na vlnách Českého rozhlasu.

V rozhovoru pro server Aktuálně.cz z roku 2022 upozornil, že nejde jen o boj proti dezinformacím jako takový.

„Změny v legislativě by měly postihnout novou situaci. V současnosti to náš právní řád nezná. Rusko proti nám útočí v kybernetickém prostoru dezinformacemi intenzivně od roku 2014, a teprve nyní to začíná být předmětem vážné veřejné diskuse. Politická scéna by se tím skutečně měla začít zabývat. Nejde totiž jen o dezinformace, ale o uvědomění si, co je vlastně cílem ruské systematické propagandy,“ uvedl analytik Vrábel.

Cílem ruské propagandy je prý podkopat naše ústavní zřízení: „Rozvrat evropské demokracie. Protože s námi Rusové nejsou schopni držet krok a nemají na nás ani vojensky, je jejich jedinou strategií rozložit nás zevnitř právě prostřednictvím dlouhodobých, takzvaně psychologických operací,“ rozvedl myšlenku.

Aktualizováno: Vrabel je i spoluzakladatelem spolku NELEŽ a podle Sémantic Visions, společně s hodnocením Konspiratori.sk a Nadačním fondem nezávislé žurnalistky (NFNŽ), vytváří seznamy tzv. "toxických" webů. Protože PL nejsou na seznamu konspiratori.sk (z nařízení Krajského soudu v Bratislavě) a ani NFNŽ neoznačuje PL za konspirační web, lze se domnívat (NELEŽ se odmítlo vyjádřit), že podklady k hodnocení PL vycházejí právě od Sémantic Visons. A je smutné, jak jsou manipulativní, viz naše reakce zde.

Jana Bobošíková upozornila, že Vrábel mezi dezinformátory v časech covidu zařadil i druhého českého prezidenta Václava Klause.

Připomněla také, že již v roce 2019 byla zaregistrována pozdější webová stránka určená pro kandidaturu generála Pavla. V týmu má bývalého velvyslance v USA i v Rusku Petra Koláře či právě datového analytika Františka Vrábela. „Ten je zastáncem blokování tzv. dezinformačních webů, které podpořil premiér Fiala bezprostředně po útoku Ruska na Ukrajinu. Společnost, kterou řídí, je také dodavatelem dat pro BIS,“ uvedla Bobošíková.

A hned pokračovala. „Jak vypadají jeho datové analýzy? Budete se divit. Před časem využil jeho služeb ředitel BIS Michal Koudelka. Prezentoval v Poslanecké sněmovně weby, které mají ruské dezinformační narativy, tedy úhly pohledu. Vrábelova společnost mezi ně zařadila např. Lidovky, iDNES.cz, Forum24 nebo Blesk. Prostě ruská pátá kolona kam až oko dohlédne,“ pravila Bobošíková.

Jak již bylo řečeno, František Vrábel na sebe upozornil i na konci roku 2020, kdy jeho společnost sepsala seznam osobností, které mezi lidmi šíří dezinformace o koronaviru. Na tomto seznamu se objevil i druhý český prezident Václav Klaus, který poté sepsal vytýkací dopis tehdejšímu ministrovi zdravotnictví za ANO Janu Blatnému a žádal, aby byl ze seznamu odstraněn.

„Žádám, abyste mi tento nepřijatelný útok vysvětlil, abyste dotyčný text nechal ze stránek ministerstva zdravotnictví odstranit a abyste z této nehoráznosti vyvodil patřičné důsledky,“ napsal Klaus ministru Blatnému v otevřeném dopisu.

Vedle Klause se na seznamu objevil např. imunolog Jiří Beran.

Na Klausův otevřený dopis adresovaný ministerstvu upozornil např. web Českého rozhlasu.

František Vrábel byl také v roce 2019 jedním ze čtyřech zakladatelů spolku Pro bezpečnou budoucnost, který se stal bází prezidentské kandidatury Petra Pavla. Společně s Pavlem samotným, lobbistou Petrem Kolářem a Radko Hokovským, který předtím s Kolářem zakládal spolek Evropské hodnoty. Pavel zde byl předsedou, Vrábel členem správní rady.

 

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To je tato země opravdu plná ksin.dlů ?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseDaniel Marek , 20.01.2023 15:15:45
Vrábel, to je další lump a ksin.dl, který nás bude poučovat a kontrolovat jak máme žít ?

|  6 |  0

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…