Luboš Palata: Ukrajinská demokracie byla vždy strašná. Ale země je mnohem svobodnější než Rusko

28.07.2014 11:23

V souvislosti s tím, že minulý týden se na Ukrajině zhroutila vládní koalice a premiér Arsenij Jaceňuk podal demisi, se v pondělní MF Dnes zamýšlí komentátor Luboš Palata nad situací na Ukrajině a srovnává ji se situací v Rusku. Komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček pak rozebírá nejnovější informace médií o tom, že by USA mohly Kyjevu dodávat více zpravodajských informací o proruských separatistech.

Luboš Palata: Ukrajinská demokracie byla vždy strašná. Ale země je mnohem svobodnější než Rusko
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Ukrajina si dokázala udržet potravinovou soběstačnost a větší svobodu, než má Rusko

Přiznává, že ukrajinská demokracie „byla strašná i v dobách, kdy země na první pohled fungovala“, a že je tedy „chaotická, zkorumpovaná, zlodějská a hospodářsky nefunkční“. Uvádí také, že zatímco v roce 1990 měla Ukrajina srovnatelný hospodářský výkon jako Polsko, dnes je v tomto směru Ukrajina jen někde na 30 %. A jen na 50 % ekonomického výkonu Ruska.

Přesto si dvě výhody podle Palaty Ukrajina dokázala udržet. Potravinovou soběstačnost a to, že jako stát je daleko svobodnější než dnešní autoritářské Rusko.

USA prý zvažují dodávat Kyjevu zpravodajské informace o separatistech online

V Lidových novinách jejich komentátor upozorňuje, že o víkendu The New York Times uvedly, že Pentagon a zpravodajské služby by Kyjevu mohly předávat informace o přesné aktuální poloze protiletadlových stanovišť separatistů. „To by Kyjevu umožnilo tato stanoviště rychle napadat,“ píše Petráček s tím, že zatím není jisté, zda Barack Obama informační pomoc Ukrajině schválí.

Komentátor připomíná, že Washington dodává Kyjevu citlivé zpravodajské snímky situace v poli už teď, ale ty jsou staré několik hodin nebo i dnů, takže jsou pro plánování a vedení přímých vojenských úderů nepoužitelné. „Napříště by ale mělo jít o zpravodajské snímky v kategorii online,“ podotýká Petráček.

Upozorňuje ale na to, že dodávka zpravodajských informací Ukrajině může Západ také rozhádat. Pro Německo jsou zpravodajské služby USA nepřítelem, který jej šmíruje. „A pokud by s nimi spolupracovala Ukrajina, místo aby klidně čekala na výsledek sankcí EU, de facto by spolupracovala s nepřítelem,“ dodává komentátor listu s tím, že jednota Západu tak zůstává stále na vážkách.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…