Lukašenko prý nebojkotuje Rusko neúčastí na vojenské přehlídce

05.05.2015 17:11

Běloruský prezident se nezúčastní sobotní vojenské přehlídky v Moskvě. Svou neúčastí ale nechce bojkotovat Moskvu. V rozhovoru s čínskou televizí to řekl prezident Běloruska Alexandr Lukašenko, který bude v Moskvě ve čtvrtek a v pátek. Sobotní vojenské přehlídky se nicméně nezúčastní. Minsk to ohlásil už v dubnu a Lukašenko teď zopakoval, že jde o předem dohodnutou věc.

Lukašenko prý nebojkotuje Rusko neúčastí na vojenské přehlídce
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko

„Zde v Evropě jsou bohužel jenom dvě země – Rusko a Bělorusko – které v tak velkém měřítku uctívají generace, jež bránily mír a nezávislost a zničily hnědý mor. Je chybou říkat, že se Lukašenko připojil k bojkotu, to je naprosto hloupé,“ řekl běloruský prezident.

Na moskevské oslavy nejede většina západních státníků na protest proti ruskému vměšování na Ukrajině. Lukašenko sice kritizoval zabrání Krymu, ale podle serveru The Moscow Times teď pracně hledá rovnováhu mezi udržením pevných vztahů s Ruskem a zárukami zachování nezávislosti své země. Když Rusko svůj postup na Ukrajině obhajovalo potřebou chránit rusky hovořící občany, pohrozil obnovením vyučování v běloruštině. Ukrajinskou armádu obvinil, že Krym neubránila proti ruským jednotkám.

Do Moskvy jede na oslavy český prezident Miloš Zeman. Na přehlídce v sobotu také nebude, ale večer se sejde s prezidentem Vladimirem Putinem.

Putin varoval před pokusy rehabilitovat nacisty

Ten dnes v poselství účastníkům konference, věnované roli Sovětského svazu a Číny na vítězství nad nacistickým Německem a Japonskem, varoval proti pokusům rehabilitovat nacisty. Napsal, že to považuje za „nemorální a velmi nebezpečné“. „V boji proti nacismu a militarismu zakusily největší ztráty národy našich dvou zemí. Cynické pokusy přepsat dějiny kvůli krátkodobým politickým zájmům a rehabilitovat nacisty a jejich stoupence jsou pro nás naprosto nepřijatelné... Tyto akce vedou svět do nových konfliktů, ke krutosti a násilí,“ napsal Putin. Podle něj bojovaly národy Ruska a Číny bok po boku a „rozhodujícím způsobem tím přispěly k vítězství nad nepřítelem“. „Rusko nikdy nezapomene na odvahu a hrdinství svých čínských kolegů ve zbrani, kteří se obětovali za společné vítězství,“ soudí Putin.

Vrcholem moskevských oslav bude sobotní vojenská přehlídka, na niž armáda pilně trénuje. Podle ruského tisku se cvičného letu zúčastnilo 140 letadel a vrtulníků. Mluvčí Ministerstva obrany dnes řekl, že ve výšce 200 metrů nad moskevským Rudým náměstím přeletěly nejmodernější bitevníky, dopravní letadla a letecké sbory. Podle něj se představí všech 21 typů letadel, jež má k dispozici ruské letectvo.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Putin? Němci likvidují nás, teď zjistili, co dělají USA. Je zle

8:40 To Putin? Němci likvidují nás, teď zjistili, co dělají USA. Je zle

Po vstupu ruských vojsk na území Ukrajiny deklarovali západní lídři neochvějnou jednotu v obraně eur…