Lustrační zákon byl od počátku špatně, tvrdí Dienstbier. A Herman se ozval

07.02.2014 22:58

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) trvá na tom, že lustrační zákon by měl zůstat platný. A to i navzdory tomu, že obsahuje podstatné nedokonalosti. Pro lidovce je to natolik zásadní otázka, že jsou připraveni deset dní po jmenování vlády tuto vládu zbořit. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) nad Hermanovými výroky kroutil hlavou. Pokud by se hlasovalo o zrušení lustračního zákona a Dienstbier by do toho mohl mluvit, hlasoval by pro jeho zrušení.

Lustrační zákon byl od počátku špatně, tvrdí Dienstbier. A Herman se ozval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

Koaliční partneři a členové vlády ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se v pátečních Událostech, komentářích České televize přeli o lustrační zákon. Lidovci totiž hrozí, že odejdou z koalice, pokud v prvním čtení v Poslanecké sněmovně projde návrh na jeho zrušení. ČSSD není v názoru na lustrační zákon jednotná. Strana nechce své poslance v této otázce svazovat. Totéž platí u poslanců ANO.

Z každého zákona nelze dělat důvod k pádu vlády

„My už jsme na začátku jasně říkali, že tato otázka prolomení lustračního zákona patří mezi principiální,“poznamenal v úvodu Herman. KDU-ČSL je připravena k odchodu z vlády, pokud dojde k prolomení lustračního zákona za pomoci poslanců vládní koalice. Pokud by k tomu došlo, lidovci už by prý příště nemohli svým partnerům důvěřovat. „Pro nás je to naprostá garance kontinuity tohoto polistopadového vývoje,“ zdůraznil ministr kultury. Komunistický režim byl totalitní a podle Hermana nelze prolamovat zákon, který s tímto režimem souvisí. „Komunistická strana se snaží relativizovat totalitní minulost a tomu je třeba říci jasné ne,“ zdůraznil ministr kultury.

Dienstbier oponoval, že lustrační zákon byl od počátku špatný, protože stavěl pouze na evidenci osob. Pouhá evidence pak stačí k tomu, aby někteří lidé nemohli zastávat konkrétní funkce. A to podle ministra pro lidská práva zkrátka není správné. Já si nemyslím, že by se z každého zákona nekoaliční strany měla dělat nějaká podmínka pro přežití či nepřežití koalice,“ podotkl Dienstbier.

Herman sice slabiny lustračního zákona uznal, ale považuje ho za zásadní zákon, který by neměl být rušen. I když postihuje i oběti StB. Nad tím Dienstbier jen kroutil hlavou. „To je doopravdy nesrozumitelné,“ prohlásil ministr pro lidská páva. Opakovaně však zdůraznil, že pro zrušení lustračního zákona je jen menšina poslanců sociální demokracie. Ani Herman nepředpokládá, že by pro zákon v prvním čtení hlasovala většina poslanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…