Lustry Jaroslava Horejce v sídle Světové obchodní organizace

21.11.2017 15:13

26. října 2017 proběhla v sídle Světové obchodní organizace, budově Centre William Rappard v Ženevě, slavnostní inaugurace historických lustrů Jaroslava Horejce, renovovaných mj. díky peněžnímu daru České republiky. Rekonstrukce lustrů představovala jedinečnou příležitost pro propagaci českého sklářství a zároveň příspěvek k zachování českého kulturního dědictví. Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě zabezpečení finančního příspěvku rovněž zaštítilo ve spolupráci se Stálou misí ČR při OSN v Ženevě týdenní doprovodnou výstavu českého skla „THE BEAUTY OF CZECH GLASS“.

Lustry Jaroslava Horejce v sídle Světové obchodní organizace
Foto: ©WTO
Popisek: Lustry Jaroslava Horejce ve WTO

Art deco lustry, vyrobené podle návrhů sochaře Jaroslava Horejce a architekta Pavla Janáka pro Československý pavilon na Mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži v roce 1925, byly po jejím ukončení byly věnovány československou vládou Mezinárodní organizaci práce v Ženevě. Lustry realizovala firma Elias Palme z Kamenického Šenova a Smržovky, bronzové figury personifikující umělecké profese byly zpracovány cizelérskou firmou Franty Anýže z Prahy - Holešovic. 

      

Autor fotografií: ©WTO

Jeden ze čtyř lustrů byl WTO zapůjčen pro výstavu „Jaroslav Horejc (1886-1983) – Mistr českého art deca“ (Praha, září 2016 – leden 2017), ovšem bez křišťálových ověsů, které beze stopy zmizely. V průběhu příprav výstavy vznikl nápad na jejich obnovu, které se následně ujala firma Preciosa Lighting. Rekonstrukce svítidel probíhala od července do počátku října 2017. Provoz lustrů byl slavnostně zahájen koncem října za účasti generálního ředitele WTO Roberta Azevêda, náměstka ministra průmyslu a obchodu Eduarda Muřického, velvyslance ČR při OSN v Ženevě Jana Káry a ředitelky Uměleckoprůmyslového musea v Praze Heleny Koenigsmarkové.        

Autor: Brokis

Autor fotografie: Stálá mise ČR při OSN v Ženevě

Na výstavě českého skla „THE BEAUTY OF CZECH GLASS“ v prostorách WTO reprezentovalo český sklářský průmysl osm firem. Účastníci výstavy mohli shlédnout reprezentativní vzorky současného českého uměleckého skla z dílen Brokis, Clartés Bohemia, Halama Glass, Pačinek Glass, PENOCZE Art Group, Preciosa Components, Preciosa Lighting a Rudolf Burda Art.

Autor: Rudolf Burda Art

Autor fotografie: Stálá mise ČR při OSN v Ženevě

Autor: Clartés Bohemia

Autor fotografie: Stálá mise ČR při OSN v Ženevě

 

Autor: Pačinek Glass

Autor fotografie: Stálá mise ČR při OSN v Ženevě

 
Autor: Preciosa Components

Komerční sdělení

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…