Lůžko s cenou zlata. Covid drtí nemocnice, primář popsal velké změny k horšímu

26. 2. 2021 12:46

„Až teď začínám chápat severočeské peklo.“ Primář na ARO Nemocnice Kyjov v Jihomoravském kraji otevřeně promluvil. Podle primáře z Kyjova nebude trvat dlouho a peklem si projde celá republika.

Lůžko s cenou zlata. Covid drtí nemocnice, primář popsal velké změny k horšímu
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto
reklama

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 14937 lidí
Česko bude mít s vysokou pravděpodobností do konce února 20 tisíc úmrtí spojených s covidem. Při přepočtu na 1 milion obyvatel jde o jedno z nejvyšších čísel na světě. Nemoc prodělalo takřka 1,2 milionu Čechů, Moravanů a Slezanů. V nemocnicích leží na 7 tisíc lidí, z toho více než 1 300 na JIP. Kapacity jednotek intenzivní péče jsou napjaté takřka k prasknutí. Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý na tiskové konferenci v tomto týdnu oznámil, že Česká republika ve své moderní historii nic podobného nezažila.

Nezažila ho i proto, že lékaři teď bojují o životy lidí, kteří se ani zdaleka nepřibližují k dovršení osmdesátých narozenin. Doktoři a sestřičky dnes bojují o životy třicátníků.

Jiří Vyhnal, primář na ARO Nemocnice Kyjov v Jihomoravském kraji na sociální síti Twitter napsal, že už začíná chápat peklo, kterým si prochází nemocnice na severu Čech.

„Musím říci, že jsem šokován agresivitu britské mutace. Tam, kde jsme měli dny na rozhodnutí, máme nyní hodiny. Tam, kde jsme léčili jen starší a křehké pacienty, nyní přijímáme i mladé a zdravé. Dnes 1985 zdráv. Až nyní začínám chápat severočeské peklo. Prosím, buďme opatrní,“ požádal všechny své spoluobčany.

Primář varuje

V diskusi pod příspěvkem vysvětloval, že sanitky do kyjovské nemocnice vozí jen pacienty v těžkém stavu. Vůbec nejde o lidi covid pozitivní bez příznaků.

„Za naši nemocnici. Sanitky přivážejí těžké stavy vyžadující hospitalizaci ve 100 %. Ostatní přes urgentní příjem, kde se na základě výsledků rozhodujeme. Volná lůžka mají nyní cenu zlata. Bude to tak všude,“ varoval.

Primář varuje

Vláda chce nemocnicím ulevit vyhlášením těch nejtvrdších restrikcí. Chce omezit pohyb lidí tím, že jim zakáže cestovat mezi okresy a hodlá zavřít většinu obchodů, které jsou ještě otevřené. Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný na čtvrteční tiskové konferenci oznámil, že počty nově nakažených za den mohou dostoupat přibližně k 20 tisícům, ale pokud by lidé porušovali zákazy, které mají platit od 1. března, bohužel se podle ministra můžeme dostat vysoko nad 20 tisíc.

Zastavování průmyslu však není v plánu. Restrikce dopadnou především na služby, které tak dostanou další tvrdý úder.

Primář Vyhnal volal po tvrdých opatřeních již 4. února.

„Doufám, že mě neukamenujete. Ale já navrhuji tvrdý lockdown na 3 až 4 týdny. Zastavit vše. Pak otevřít vše, ale v protiepidemickém režimu. Tj. registrace kam vejdu, řešit okamžitě ohniska, respirátory všude, obnovit schopnost trasování a tak dále,“ napsal tehdy.

primář varuje

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …