Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil

26.06.2017 15:23

Stanislavu Štechovi se jen pár dní po nástupu do čela ministerstva školství podařilo popudit proti sobě pravděpodobně značné množství pedagogů. V příspěvku na Facebooku totiž Štech učitele, kterým se nelíbí stávající podoba kariérního řádu pro pedagogy a podepsali proti němu petici pod záštitou iniciativy Pedagogická komora, nazval „textově negramotnými“. Předseda iniciativy, které se podařilo proti kariérnímu řádu k dnešku shromáždit více než 20 tisíc podpisů, nyní volá po tom, aby Štech odstoupil. Nepřímo prý totiž napadl petiční právo, které je občanům České republiky garantováno Ústavou.

Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do  křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Stanislav Štech
reklama

Stanislav Štech dává skrze média jednoznačně najevo, že stojí za původní verzí kariérního řádu pro učitele, který připravila jeho předchůdkyně na ministerstvu Kateřina Valachová (ČSSD). Do iniciativy Pedagogická komora, které se podařilo proti řádu shromáždit více než dvacet tisíc podpisů, se zostra pustil na svém facebookovém profilu. „Petice tzv. Pedagogické komory proti kariérnímu řádu (20 tisíc proti), že by tolik textově negramotných lidí mezi učiteli,“ napsal Štech na Facebooku 24. června krátce po půlnoci.

Iniciativu Pedagogická komora, kterou vede bývalý dějepisář Radek Sarkozi, ve svém příspěvku nazval „fake-komorou, co není a nemůže být komora“. „Lživé tvrzení v každé větě petice… Nechce se mi tomu věřit,“ zakončil příspěvek. Není to přitom poprvé, co se Štech vůči učitelskému stavu zachoval hrubě. Podle bývalého šéfredaktora webu Česká škola Janka Wagnera jednou během konference k inkluzi Štech nazval učitele, kteří s ním nesouhlasili póvlem. „Budoucí ministr školství na diskuzi s učiteli je nazval póvlem a prásknul dveřmi. Jeho způsob jednání je naprosto diskvalifikační,“ cituje Wagnera zpravodajský portál Rozhlas.cz.

 

Reakce učitelů na internetu na Štěchův příspěvek na sebe nedala dlouho čekat. „Už jsem za léta ve školství zažil mnoho. Ale aby ani ne týden „čerstvý“ ministr školství řekl o učitelích, kteří projevili svobodně svůj názor, že jsou negramotní? To je vrchol všeho,“ napsal v komentáři uživatel pod jménem Ámos Ki. Podle něj je vyjádření „odporné“ a předseda vlády by měl Štecha z funkce ministra hned odvolat. „Opravdu nechutné. Mimochodem, nyní jste odstřelil 20 tisíc voličů. A asi daleko víc,“ píše Ámos. Na Štecha reagoval i senátor Miloš Vystrčil. „Vážený pane ministře, překvapil jste mě – nemile. Započítejte si, prosím, mezi ty textově negramotné i jednoho senátora,“ napsal do vlákna senátor za Jihlavsko a předseda senátorského klubu ODS.

„Tohle je nějaký falešný profil, nebo se fakt v Parlamentu jede nějaká soutěž, kdo sníží preference ČSSD nejvíce?“ táže se uživatel Facebooku Pavel Sikora. „Svým vyjádřením jste si, pane ministře, mnoho pedagogů asi nenaklonil. Dokonce jsem si jistá, že Vaše pohrdavé zhodnocení intelektuálních schopností učitelů, kteří petici proti KŘ podepsali, nadzvedlo ze židle i mnoho těch, kteří svůj podpis nepřipojili. Patřím mezi ně. A jen malý dovětek – vždy je dobré zamést si nejdříve před vlastním prahem – ve Vašem případě důsledněji kontrolovat pravopisnou podobu příspěvků, jež zveřejňujete na svém profilu,“ přispěla do diskuze pedagožka Ivana Vaňková.

„Vážený pane ministře, také jsem ráda, že Vás poznávám. Jsem gramotný učitel, jen trochu zmatený z ministerských kolotočů. Petici jsem sice nepodepsala, ale to neznamená, že je kariérní řád bezchybný. Naivně jsem si myslela, že budete diskutovat, ne hned všechny urážet,“ uvedla učitelka Eva Vetchá z Lanškrouna.

„Pokud se takto vyjadřujete jako šéf resortu, pak byste jím neměl být. Hodně to vypovídá o vašem pohledu na učitelskou profesi!!! Zvažte demisi, pane ministře. Za ty čtyři měsíce můžete s tímto přístupem udělat mnoho škody,“ napsal další z diskutujících Zdeněk Papoušek.

Myšlenka, že by měl Štech kvůli svému výroku na adresu petentů skončit, rezonuje i v diskuzi na facebookovém profilu iniciativy Pedagogická komora. Její předseda Radek Sarkozi v ní dokonce ventiloval myšlenku, že by ministrovi iniciativa mohla adresovat v této věci výzvu k odstoupení logicky podpořenou i podpisy učitelů. „Když neodstoupí sám, tak to určitě uděláme,“ sdělil Sarkozi po telefonu ParlamentnímListům.cz. Jedním z důvodů, proč by podle něj měl Štech skončit, je, že „ministr by měl respektovat Ústavu“.

„My jsme využili pouze petiční právo, které je zaručeno Ústavou. Ministr by neměl ani slovně zpochybňovat ústavní práva občanů,“ řekl Sarkozi. Druhou věcí pak podle Sarkoziho je, že Štech svým výrokem urazil samotné učitele. „Obvinil je z toho, že podepsali něco bez toho, aby si to přečetli či tomu porozuměli, a to jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé,“ uvedl Sarkozi.    

Nutno přiznat, že Štech na svém facebookovém profilu již uveřejnil příspěvek, který podle něj uvádí jeho víkendový výrok na pravou míru. „Těm, kterých se to dotklo, se omlouvám. Rozhodně jsem neměl a nemám v úmyslu urážet učitele, kteří s kariérním řádem nesouhlasí po jeho důkladném přečtení. Vyjádřil jsem pouze řečnickou otázkou znepokojení nad tím, že pedagogická veřejnost je mnohdy konfrontována s nepravdami, na které opakovaně reagovaly i školské asociace a odbory,“ vysvětlil Štech svá dřívější slova na Facebooku.

Podle Štecha je kariérní řád důkladně připravený a prodiskutovaný a přináší skutečnou změnu. „Jeho cílem není papírování ani nárůst byrokracie, ale skutečná pomoc a podpora učitelů v jejich náročném povolání,“ napsal. „Očekávali jsme omluvu, ale toto omluva není,“ reagoval na Štechův nový příspěvek předseda iniciativy Pedagogická komora v textové zprávě ParlamentnímListům.cz  

 

O dalším osudu kariérního řádu pro pedagogy z dílny Kateřiny Valachové by se mohlo rozhodnout již v úterý 27. června v Poslanecké sněmovně, kam návrh s připomínkami vrátili senátoři. Na senátních úpravách zákona se značnou mírou podílela právě iniciativa Pedagogická komora, kterou Štech kritizuje.

„Zítra ve 14 hodin se sejde v Parlamentu organizační výbor, který ujedná, o čem a kdy se bude hlasovat. Zítra se to buď rozhodne, anebo odloží,“ uvedl Sarkozi. Sněmovna by měla nejprve hlasovat o senátní verzi, která by se mohla případně přijmout prostou většinou. Když bude ale většina poslanců proti, tak se bude hlasovat o původním návrhu bez úprav. A tu již musí přijmout většina v počtu 101 hlasujících poslanců. Když ale ani takto zákon neprojde, zapadne a bude se muset dát nový, a to bude s nejvyšší pravděpodobností až po podzimních parlamentních volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

20:48 „A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

Česká televize uvažuje o zpoplatnění části svého online videoarchivu iVysílání. Na zasedání Rady ČT …