MMF půjčí Ukrajině 17,5 miliardy dolarů

12.03.2015 8:41

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve středu schválila dohodnutý úvěrový program pro Ukrajinu v objemu 17,5 miliardy dolarů (přes 450 miliard Kč). Oznámila to ředitelka fondu Christine Lagardeová. MMF se na čtyřletém programu dohodl s Kyjevem v únoru. Celkem by Ukrajina měla během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících rovněž Evropskou unii kolem 40 miliard dolarů.

MMF půjčí Ukrajině 17,5 miliardy dolarů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto
reklama

Ukrajina je teď na pokraji státního bankrotu. Tamní ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a loňské anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. Nový úvěrový program zahrnuje podle agentury Reuters okamžitou platbu ve výši pěti miliard dolarů na podporu ukrajinského rozpočtu. Program podle Lagardeové podpoří okamžitou stabilizaci ukrajinské ekonomiky i rozsáhlé reformy směřující k obnově hospodářského růstu ve střednědobém horizontu.

"Program je ambiciózní a zahrnuje rizika, která pramení zejména z konfliktu na východě země. Povzbuzuje mě, že příměří dohodnuté minulý měsíc v Minsku se prozatím podle všeho převážně dodržuje. Doufám, že bude možné zabránit dalším ztrátám na životech," uvedla Lagardeová. "Ukrajinské úřady nadále prokazují velké odhodlání k reformám. Udržely si rozpočtovou disciplínu za velmi obtížných podmínek," upozornila.

"Většinu z prostředků chceme poskytnout v prvním roce programu. Za prvních 12 měsíců hodláme uvolnit deset miliard dolarů (260 miliard Kč)," řekla šéfka MMF večer na tiskové konferenci v Berlíně. V dalším roce měnový fond zhodnotí využití prostředků. "Ukrajina ale dosud přijala všechna opatření, která jsme očekávali a která jsme po ní požadovali," uvedla Lagardeová.

Ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková už před večerním prohlášením šéfky MMF vyjádřila přesvědčení, že Kyjev v první fázi obdrží pět miliard dolarů (130 miliard Kč).

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Mladý zas*an!“ Výbuch slovenského premiéra kvůli viru. Starší lidé v ohrožení

8:35 VIDEO „Mladý zas*an!“ Výbuch slovenského premiéra kvůli viru. Starší lidé v ohrožení

Slovenskému premiérovi Igoru Matovičovi poněkud ruply nervy v souvislosti s růstem tempa šíření náka…