MZ dalo k připomínkám normu zpřísňující dohled na pojišťovnami

15.07.2014 9:22

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce uložit zdravotním pojišťovnám od příštího roku povinnost zveřejňovat smlouvy s ambulancemi a nemocnicemi. Sankce bude až deset milionů korun. Ministr chce dále zakázat zdravotním pojišťovnám nábory pojištěnců přes jiné firmy pod pokutou až pět milionů korun. Návrh je na stránkách vlády, připomínky mohou resorty, odbory, zaměstnavatelé a další zaslat do 8. srpna.

MZ dalo k připomínkám normu zpřísňující dohled na pojišťovnami
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

"Po vypořádání připomínek by měl jít materiál v září do vlády, pak ho dostanou zákonodárci," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Záleží podle něj na množství připomínek i na průběhu projednávání v Poslanecké sněmovně a Senátu, zda norma nabude účinnosti od ledna 2015, jak chce ministr, nebo později.

Chystané změny v zákonech jsou součástí Němečkova plánu, který v dubnu schválila vláda. Cílem je zprůhlednit finanční toky zdravotnictví, jak to žádá ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard korun, loni vydaly pojišťovny na úhradu péče 221,8 miliardy korun.

Ministr ve zprávě pro vládu připomíná, že informace o platbách konkrétním zařízením nyní může veřejnost získat jen na vyžádání podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Na internetu by informace byly dostupné všem. Aktuálně s tím začala po dohodě s ministrem Všeobecná zdravotní pojišťovna, dobrovolně se připojily některé zaměstnanecké pojišťovny.

Ministr Němeček chce udělat přítrž plýtvání penězi a nekalým praktikám

Náboru pojištěnců za pomoci jiných firem nyní zákon nebrání, pojišťovny tak podle ministra ale mrhají penězi. Ministr chce zamezit i nekalým praktikám, kdy náboráři lidem tvrdí, že jejich pojišťovna krachuje a měli by přejít jinam, případně je přehlásí jinam i bez jejich vědomí.

Sankce nyní hrozí pojišťovně jen ve dvou případech - když nabízí výhody a finanční bonusy nad rámec toho, co poskytuje ostatním pojištěncům z peněz veřejného zdravotního pojištění, anebo nepředloží návrh zdravotně pojistného plánu, účetní uzávěrku, návrh výroční zprávy a zprávu auditora.

Ministr v původních záměrech měl i omezení peněz pojišťoven na provoz, chtěl tak ročně získat na péči až miliardu korun. V navrženém materiálu se o provozních fondech nezmiňuje. Upravuje jen rezervní fond, který mají pojišťovny pro případ vyšších výdajů při epidemii či přírodních katastrofách. Z nich chce ročně na péči získat zhruba 600 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

18:45 Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

„Tenhle socialismus nemá chybu!“ Ekonom Kovanda ztrhal hospodářskou politiku Evropské unie. Green De…