MZe navrhuje zvýhodněné úvěry pro venkovské podnikatele

06.08.2017 20:26

Ministerstvo zemědělství navrhuje zvýhodněné úvěry pro malé a střední podnikatele na venkově. Mohly by dosáhnout tří milionů korun s ročním odkladem splátek jistiny. Podnikatelé by také mohli získat příspěvek až 15.000 eur (cca 390.000 korun). Úvěry od Českomoravské záruční a rozvojové banky by musely být splacené do sedmi let, píše úřad v materiálu pro vládu, který má ČTK k dispozici. Ministerstvo se tak snaží podpořit podnikání na vysídlujícím se venkově.

MZe navrhuje zvýhodněné úvěry pro venkovské podnikatele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Venkov - ilustrační foto
reklama

Výpočet finančního krytí projektu však materiál neobsahuje, což mu jiná ministerstva vytýkají. Konkrétní parametry projektu by měla předložit pracovní skupina do konce září.

V malých obcích je podle úřadu trvale nepříznivá situace. Mladí lidé tam nejsou motivováni k zakládání nových firem, často odcházejí do větších měst, nebo jdou pracovat pro nadnárodní společnosti.

Ministerstvo životního prostředí v připomínkách k materiálu uvedlo, že nelze očekávat, že by „vágní“ plány Ministerstva zemědělství došly několik měsíců před volbami k naplnění.

Vláda na začátku června schválila plány na podporu obslužnosti venkova, pomoci by mohl prodej potravin v partnerských pobočkách pošty nebo lepší internet. Prodej potravin v malých obcích by se mohl podle návrhu Ministerstva zemědělství označit za veřejnou službu, která by měla nárok na veřejnou podporu. Jednotlivá ministerstva by podle tehdejších slov ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měla předložit do konce srpna konkrétněji rozpracované úkoly, celkový výstup by měl být hotov v říjnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

21:28 VIDEO Klaus ml. myl hlavy poslancům: Vy to kritizujete, a zároveň to chcete přijmout? Jde o zlepšovák z Bruselu

„Necítíte se lehce schizofrenně?“ obrátil se na poslance šéf Trikolóry Václav Klaus ml. a vyčetl jim…