Macron varoval před střetem s Čínou, česká koalice zuří. Toto vzkazuje Němcová

10.04.2023 18:00 | Ze sítí

Prezident Francie Emmanuel Macron rozhořčil svými slovy například senátorku Miroslavu Němcovou (ODS) či poslance TOP 09 Marka Ženíška. Důvod? Při svém odjezdu z Číny uvedl, že Evropa musí snížit svou závislost na USA a vyhnout se zatažení do konfrontace s Čínou kvůli Tchaj-wanu.

Macron varoval před střetem s Čínou, česká koalice zuří. Toto vzkazuje Němcová
Foto: Repro ČT24
Popisek: Senátorka Miroslava Němcová v Událostech, komentářích

Francouzský prezident Emmanuel Macron spoléhá na čínského prezidenta, že domluví Rusku kvůli válce na Ukrajině a přivede všechny k jednacímu stolu. Podle agentury AFP mu to řekl během jejich setkání v Pekingu. Macron je prvním západním státníkem, kterého Si Ťin-pching přijal po svém znovuzvolení. Na třídenní návštěvě Pekingu byla s francouzským prezidentem i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Do Číny přicestovali krátce poté, co se Si Ťin-pching sešel v Moskvě s Vladimirem Putinem.

„Tato návštěva je o ekonomice, inovaci, míru a stabilitě. Je to dobrá příležitost hovořit o Ukrajině, ale také o všech dalších konfliktech a obtížných situacích po celém světě. Schopnost najít společnou cestu je zásadní,“ uvedl francouzský prezident Macron. 

Při svém návratu z návštěvy Číny však podle webu Politico Macron také uvedl, že Evropa musí snížit svou závislost na USA a vyhnout se zatažení do konfrontace s Čínou kvůli Tchaj-wanu. Jeho slova nenechala chladnými některé české politiky. Píše o tom mimo jiné CNN Prima NEWS.

„Podle Macrona musíme odolat tlaku a snížit svou závislost na Spojených státech a nenechat se zatáhnout do konfrontace mezi Čínou a USA kvůli Tchaj-wanu. Naprosto ostudné a chybné. Evropa musí naopak odolat úplně jinému tlaku a s USA vyvažovat sílu Číny,“ uvádí poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek.

„Macron v Číně podrazil klíčové spojenectví Evropy a USA. V červnu se bude předvádět v Normandii na vojenských hřbitovech. Američané, Britové a Kanaďané se tam vylodili, aby osvobodili Francii. První den jich padlo více než deset tisíc. Na to byli dobří. Teď (Macron) do USA kope. Nestydí se?“ napsala mimo jiné senátorka Miroslava Němcová (ODS). 

Jiný názor pak sdílel europoslanec za ODS Jan Zahradil, který uvedl, že i když nikdy nebyl Macronovým velkým fanouškem, musí uznat, že má ‚koule‘, když to řekl. A podle Zahradila má pravdu. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Proč má na sobě Němcová na fotce, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 10.04.2023 18:32:09
triko ze stejnokroje ukrajinského plavčíka? To už jí hrabe tak dokonale? Macron řekl pouze to, co měl sdělit KAŽDÝ!!! evropský samostatně myslící politik a to, že dnešní závislost na USA je tak totální, tak bezbřehá a tak politicky hloupá, že Evropu nejenom ohrožuje, ale doslova ničí. Žije-li Ženíšek a Němcová v představě: "..že si bez své vojenské vrchnosti ani neuprdneme..", tak jsou na omylu. Zvládneme vlastní život v Evropě i bez USA. A lépe.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…