Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

17.02.2020 7:51

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanuel Macron. Jak informoval server EURACTIV, Macron přiznal, že je netrpělivý z toho, jak Němci nereagují na jeho pobrexitové vize o větším sjednocení Evropy. A prohlásil, že s Ruskem je nutné znovu začít vést dialog, protože v Evropě nikdo není ochoten jít s Ruskem do konfrontace. A padla slova o slabosti.

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...
Foto: repro Youtube
Popisek: Emmanuel Macron se svou manželkou Brigitte

Francouzský prezident si stěžoval, na to že Západ upadá, a volal po větším zapojení Německa. Obvinil Spojené státy, že se stahují z Evropy. Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo ovšem tvrdil, že smrt transatlantického spojenectví je přehnané tvrzení. Také odmítl osočení, že USA nespolupracují se zbytkem mezinárodní komunity, a ohradil se i proti slovům německého prezidenta Steinmeiera, který USA, Čínu a Rusko obvinil, že narušují světový pořádek tím, že rozsévají semena nedůvěřivosti v konfliktu mocností.

Anketa

Je v Polsku a Maďarsku ohrožena demokracie?

hlasovalo: 12719 lidí

Emmanuel Macron je dlouholetým zastáncem ambiciózní reformy Evropy, zvláště co se týká zahraniční a bezpečnostní politiky. Několikrát prohlásil, že Evropa se musí osamostatnit od Washingtonu. Když byl tázán na to, zda se ho dotklo, že Angela Merkelová nereagovala na jeho předložené reformy, pravil, že se ho to nedotklo, ale to, že Německo nerespondovalo na jeho tlak na ambiciózní pobrexitovou reformu celého bloku, zvláště pokud jde o finance a obranu, ho činí netrpělivým. Na několika příkladech ukázal, že spolupráce je možná, ale trval na tom, že ke zvýšení spolupráce musí dojít rychleji. Postěžoval si, že čekání na odpověď je v historii německo-francouzských vztahů už tradiční. Selhání francouzsko-německého tandemu by podle něj bylo pro EU katastrofální.

Po odchodu Velké Británie z EU je Francie jedinou jadernou mocností, která v bloku zbývá. Macron na konferenci znovu nabídl, že francouzské jaderné zbraně budou základem evropské obranné strategie. Dodal, že tato strategie není projekt, který by byl zaměřen proti NATO nebo tvořil jeho alternativu, ale posílení vojenské síly by dalo Evropě větší důvěryhodnost a možnosti při vyjednávání. „Pokud nemáme možnosti ve vyjednávání, nejsme důvěryhodní, pokud jde o zahraniční politiku,“ prohlásil francouzský prezident.

Dle Macrona mnozí v Evropské unii po migrační a finanční krizi ztratili důvěru v demokracii a je dle něj nutné, aby střední třída opět našla chuť dívat se do budoucnosti. Německo-francouzský tandem podle něho musí být schopen nabídnout perspektivu na dalších 20–30 let.

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 32327 lidí

Francouzského prezidenta se zeptali také na vztah k Rusku. Řekl, že evropská politika odporu k Rusku selhala, a protože nikdo nechce jít s Ruskem do přímé konfrontace, je nutné obnovit dialog a vyřešit spory. „Vidím odpor našich partnerů a nezlobím se, ale vím, že klást odpor a být přitom slabý... To není politika, to je neefektivní postoj,“ pravil prezident s tím, že nikdo není schopný se Rusku postavit přímo. „Je tu druhá možnost, klást nároky a obnovit strategický dialog, protože dnes mluvíme méně a méně, konfliktů přibývá a my nejsme schopni je řešit,“ dodal. Dle francouzského serveru France24.com také řekl, že ačkoliv nenavrhuje zrušení sankcí proti Rusku, říká, že neměly žádný efekt.

Anketa

Šli byste se zbraní v ruce bojovat za naši zemi?

29%
27%
hlasovalo: 10374 lidí

reklama

autor: kas

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

17:17 „Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

Levné potraviny, benzín a další výrobky v Polsku. To je stále téma na českém břehu a proto ten polsk…