Macrona ve Francii častují nepěknou nadávkou

05.10.2017 11:27

Server Local rozebírá s autorem knihy o Emmanuelu Macronovi jeho šance změnit myšlení Francouzů ve vztahu k bohatství. Už nyní je prý Macron nazýván „prezidentem milionářů“, což je ve Francii považováno za problém.

Macrona ve Francii častují nepěknou nadávkou
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

„Může bývalý investiční bankéř Macron přesvědčit Francouze oslavovat bohatství v zemi, kde 48 % lidí přiznává, že nechtějí hovořit o svých příjmech, a 80 % lidí považuje bohatství za odsouzeníhodné?“ podivuje se s neskrývanou jízlivosti server s tím, že levicový deník Libération jej označil za kandidáta bohatých poté, co byl zveřejněn vládní rozpočet na příští rok. „Vláda totiž počítá se snižováním daní pro nejbohatší.“

„Zatímco ve Spojených státech by Trump označení za ‚prezidenta milionářů‘ možná ocenil, ve Francii je něco takového posuzováno negativně. Bohatí jsou podezřelí už od té doby, co pod gilotinou padaly hlavy příslušníků šlechty,“ konstatuje francouzská mutace mezinárdního serveru Local a cituje dále novináře a autora knihy o Macronovi „The French Exception: Emmanuel Macron – The Extraordinary Rise and Risk“ Adama Plowrighta.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Macron chce, aby Francouzi začali oceňovat bohatství a vážili si byznysmenů. V zemi, kde je rovnost považována za jeden ze základních principů, je ovšem takový cíl velmi riskantní. Velká část populace se staví k živnostníkům i kapitalismu značně podezřívavě a stále uvažují pod vlivem revoluce a marxistického myšlení. Francie nejsou Spojené státy,“ poukazuje Plowright na jedinečnost poměrů v zemi galského kohouta.

Local připomíná, že Macronův vztah k bohatství se značně liší od jeho předchůdce v prezidentském úřadu Françoise Hollandea, který se kdysi upřímně vyznal z toho, že nemá rád bohaté. „Macron si v tehdejší socialistické vládě nadělal mnoho nepřátel, když řekl, že chce, aby mladí Francouzi snili o tom stát se milionáři. Jak opakuje Plowright, v tomto ohledu se Macron značně liší od všech svých předchůdců v Elysejském paláci.“

„Macron má jasnou představu, co chce udělat. Jako bývalý investiční bankéř a příslušník bohaté třídy si však musí dávat dobrý pozor, jakým způsobem své reformy prosazuje. Macron by měl myslet na osud Sarkozyho, kterého také označovali za prezidenta milionářů. Nicméně i přes tato rizika má Macron neuvěřitelnou šanci změnit Francii i mentalitu jejích obyvatel. To však neznamená, že nebude čelit žádnému odporu,“ říká Plowright.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…