Maďaři vrací Jourové její slova. Tamní ministryně jen zírala, když se začetla do oficiální zprávy z Bruselu

16.04.2020 20:22

Ministři maďarské Orbánovy vlády jsou velmi mediálně aktivní při vysvětlování, že v jejich zemi nedošlo k žádnému puči a že jejich parlament, navzdory tvrzením některých, normálně funguje. Nejaktivnější je jako tradičně ministr zahraničí Péter Szijjártó, v posledních dnech ho ale dotahuje mladá a energická ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Maďaři vrací Jourové její slova. Tamní ministryně jen zírala, když se začetla do oficiální zprávy z Bruselu
Foto: KPR
Popisek: Maďarský parlament v Budapešti

Naposledy se Vargová obsáhleji rozhovořila pro německý deník Die Welt. Na paškál si měla vzít hlavně ty, kteří tvrdili, že v Maďarsku se uzavírá parlament a končí demokracie. Podle ministryně to nebylo nic jiného než fake news.

Anketa

Měla by vláda v létě otevřít hranice alespoň do některých zemí, pokud to půjde?

17%
83%
hlasovalo: 33990 lidí

Jediné, co Maďarsko schválilo, je to, že byl na neomezenou dobu prodloužen nouzový stav. Jeho podmínky jsou srovnatelné s ostatními evropskými zeměmi. Vláda je podle ministryně Vargové připravena s oponenty diskutovat, ale jak poznamenala, vyžaduje to, aby si diskutující předtím alespoň přečetli onen třístránkový zákon.

„Nouzový stav skončí, jakmile skončí nebezpečí. To je objektivní kritérium,“ vysvětlovala. Maďarsko nemá zájem nouzový stav prodlužovat a zruší jej, jak to jenom bude možné. Odmítla ale, aby evropské státy rušily nouzový stav kolektivně: „Každý musí jednat sám za sebe.“

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová do Budapešti vzkázala, že by vláda měla zvláštní pravomoci odevzdat „co nejdříve“. To ministryně odmítla. „Nechceme nouzový stav rušit ani o den dříve, ani o den později, než to bude nutné,“ ujistila.

Odmítla také kritiku Jourové, že nouzový stav může v členských státech ohrozit demokracii. „Člověk by neměl takto zobecňovat,“ upozornila Babišovu nominantku v eurokomisi. V Maďarsku, podle ministryně Vargové, stále zákony podléhají Ústavě a funguje Ústavní soud, a v tom případě nebezpečí pro demokracii neexistuje.

CELÝ TEXT V NĚMČINĚ ZDE

Pak připomněla, že maďarský parlament má možnost v jakémkoliv okamžiku mimořádný stav zrušit. Novinář jí namítl, že s dvoutřetinovou většinou, kterou vláda v parlamentu disponuje, se to asi moc očekávat nedá. Na to maďarská právnička pohotově vypálila: „To jen dokazuje, že hlavní problém kritici mají s maďarskými voliči.“ V roce 2022 o příštích volbách to voliči mohou změnit. „Je to otázka politiky, ne práva. Před dvěma lety nám voliči dali dvoutřetinovou většinu. A za dva roky o nás budou rozhodovat znovu,“ uvedla.

Maďarská ministryně Judit Vargová při rozhovoru pro rakouskou televizi ORF v minulém týdnu

Ministryně jen zírala, když se v oficiálním dokumentu Evropského parlamentu dočetla, že v Maďarsku byl rozpuštěn parlament. „Parlament funguje normálně. A bude zasedat až do konce jarního zasedání 15. června, poté jej čeká obvyklá letní přestávka.“

Pak si vzala Vargová na paškál Jean-Clauda Junckera. Bývalý předseda Evropské komise se rozpovídal pro server Politico a vyzýval, že by EU měla předvést Maďarsku „rozhodnou reakci“ a nebát se označit jej jako problematický stát. „Maďarsko se dostalo mimo jakoukoliv ospravedlnitelnou sféru. A já jsem očekával, že v tuto chvíli Komise nebude váhat a podrývání skutečně nazve podrýváním,“ podivil se Juncker, podle kterého je třeba „vyjasnit dělící linie“.

JEAN-CLAUDE JUNCKER PRO POLITICO

Maďarská ministryně mu vzkázala, aby si alespoň nastudoval, o čem mluví, a nakonec mu popřála „mnoho šťastných let v důchodu“ a aby si penze užil v dobrém zdraví.

Vláda, podle ní, nouzový stav nezneužívá a pravomoci rozhodnout bez parlamentu využívá pouze v případě, kdy hrozí nebezpečí z prodlení. Například byl tímto způsobem schválen okamžitý odklad splátek úvěrů. I tato rozhodnutí ale zpětně musí parlament schválit.

Ministryně Vargová se ale kromě faktických argumentů v rozhovoru také rozohnila: „Obvinění, která slýchám v Evropské lidové straně, že Maďarsko svým nouzovým stavem podkopává demokracii, jsou podle mě fake news. Je to výraz liberální diktatury v Evropě. Těmto lidem skutečně vadí, že Maďarsko má dvoutřetinovou konzervativní většinu.“

Popsala také, jak probíhal její telefonát s německým náměstkem ministra zahraničí Michaelem Rothem. „Zavolal mi, ale vůbec ho nezajímalo, co mu odpovídám. Chtěl jen mít zdokumentováno, že vyjádřil své obavy,“ popisovala. „Žádala jsem ho, aby mi alespoň jmenoval, které pasáže toho zákona jsou podle něj problematické, ale bylo to všechno marné,“ kroutila hlavou.

Toto líčení německý deník posléze popsal jako „útok na člena spolkové vlády“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…