Maďarský scénář opozice. Blokády, střety s policií. Už v červnu, obává se Jiří Ovčáček

22. 5. 2019 19:44

Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru varoval, co se může stát po 4. červnu, kdy končí plán demonstrací pořádaných spolkem Milion chvilek pro demokracii, který se dlouhodobě snaží o demisi premiéra Andreje Babiše a v současné době i o demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Prý by mohlo dojít na „maďarský scénář“!

Maďarský scénář opozice. Blokády, střety s policií. Už v červnu, obává se Jiří Ovčáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček
reklama

Anketa

Chcete, aby premiér Babiš odstoupil, jak žádali demonstranti na Václaváku?

12%
88%
hlasovalo: 24833 lidí
Ovčáček ve svém příspěvku píše: „Milion chvilek nenávisti tajnosnubně uvádí, že neprozradí, co bude po 4. červnu. Tak vám to povím. Vysoce pravděpodobný je maďarský scénář, tedy pokusy o blokády vybraných ústavních institucí, a tím vyvolání střetu s bezpečnostními složkami.“ Varuje tak před střety s poukazem na zkušenosti z demonstrací, které proběhly v Maďarsku.

Ovčáček tak naráží na plán demonstrací, které pořádá hnutí Milion chvilek pro demokracii požadující demisi Marie Benešové, přijetí Sedmi pojistek pro nezávislost justice a žádající, aby premiér Andrej Babiš obhájil své kroky v televizním duelu.

Další z protestů „za nezávislost justice“ je pak plánován na úterý 28. 5. v 18:30, a to po celé republice s výjimkou Prahy. Pokud se do té doby premiér nepodvolí demonstrantům, pak mají na zmíněné datum 4. června plánovanou další demonstraci, a to na Václavském náměstí v Praze. „Budeme však požadovat už nejen demisi Marie Benešové, ale také demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše,“ píše Milion chvilek pro demokracii v události demonstrace na Facebooku.

Včerejší demonstrace se podle odhadů organizátorů zúčastnilo na 60 000 lidí a Jiří Ovčáček její průběh aktivně komentoval. Již v podvečer sdílel na Facebooku příspěvek s popisem: „?Každý si může vybrat mezi demokratickým respektem k výsledkům svobodných voleb a nenávistným popíráním svobodné a demokratické vůle milionů občanů,“ doplněný o fotografii knih „Ideály Humanitní“ od T. G. Masaryka a Engelsovy „Zásady komunismu“. Sám dodal, že volí první z variant.

Pak také v čase demonstrace napsal: „?Lidový soud už vynáší na Václaváku rozsudky. Teď už fakt chybí jen Akční výbory, Lidové milice a výzva umělců Kupředu, zpátky ni krok.“

Fotogalerie: - V „kotli"

Na Václavském náměstí se protestovalo proti minist...
Dívka s vlajkou Evropské unie
Hra o trůny už skončila. Skončíš taky Babiši?
Zapálení demonstranti využili kvůli výhledu co se ...
Na Václaváku bylo plno přesně, jak aktivisté slibo...
Přišli i mladí

A když se na pódiu začalo mluvit o nezávislosti České televize, poznamenal: „Jsem velmi zvědav, jestli televizní stanice ubrání nezávislost a nenechají si diktovat Milionem chvilek nenávisti, koho mají zvát do debat.“

Kromě toho Ovčáčka zaujal vzkaz, který mu od jednoho ze sympatizantů akce na náměstí přišel. Mluvčí se v něm dozvěděl, že „ty žádnej výběr mít nebudeš. To bude jedna zleva a jedna zprava a jedna zprava a zase jedna zprava a zleva. Kámo, těš se“. Ovčáček k tomu poznamenal, že toto je představa lidové demokracie podle Milionu chvilek nenávisti.

A nakonec svou kanonádu komentářů Ovčáček uzavřel: „Pan premiér vyzval Milion chvilek nenávisti, ať si založí politickou stranu a otestuje skutečnou podporu ve svobodných a demokratických volbách. Pokud tuto výzvu Milion chvilek nenávisti nevyslyší, potvrdí, že pohrdá demokracií a svobodou.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…