Madeleine Albrightová vstoupila do Galerie elity národa. Vysvětlila lidem, pro koho je v pekle speciální místo a že Rusové vykládají blbost

30. 10. 2017 21:40

Česká televize přinesla v neděli večer další dílu cyklu Fero Feniče GEN. Tentokrát byla v Galerii elity národa (jak sám Fenič svůj projekt nazývá) představena politička, bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. Vyprávěla přitom například to, jak ji poznamenal Mnichov a jak kvůli tomu v roce 1999 jako ministryně myslela na to, že lidé nemohou být zabíjeni jen proto, že mají jinou víru.

Madeleine Albrightová vstoupila do Galerie elity národa. Vysvětlila lidem, pro koho je v pekle speciální místo a že Rusové vykládají blbost
Foto: youtube.com
Popisek: Madeleine Albrightová na autogramiádě ke knize „Pražská zima"

Úvodem Albrightová ukázala fotografii, na níž je jako tříletá již v Londýně. „Bylo to v čase, kdy bombardovali Londýn. Vždy v noci jsme šli do sklepa. Můj otec vždy říkával, že kdyby ta bomba na dům spadla, tak bychom stejně umřeli,“ sdělila Albrightová s tím, že Britové byli na všechny moc hodní. Rodiče pak označila za patrioty. „Byli víc Čechoslováky než Židy,“ mínila Albrightová. 

Repro foto: Vysílání ČT

S rodiči bydlela nejprve v Anglii, pak v Jugoslávii, do školy chodila i ve Švýcarsku. „Po válce mně bylo osm let. Museli být zdrceni, když se vrátili domů a zjistili, že všichni jsou mrtví. Nepamatuji si, že by brečeli. Byli stateční, chtěli nám udělat normální život,“ řekla.

Podotkla také, že neví, co by se s rodinou stalo, kdyby za komunismu v Česku zůstala. „Otec hlavně varoval, když jsou vlády s komunisty. Oni neslouží demokracii, oni chtějí převrátit demokracii,“ pronesla varovně exministryně.