Maláčová: ČSSD se věnovala kulturním tématům, ne financím. Takže bankovní daň a více zdanit bohaté firmy

01.09.2020 22:10

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) upozorňuje na důležitost důchodové reformy. To se podle svých slov snažila říct i v prohlášení, ze kterého média „vytrhla z kontextu vyjádření o plytké a hloupé debatě“. Hnutí ANO podle Maláčové nechce řešit komplexní důchodovou a daňovou reformu, ale místo toho dělá jednoduché kroky, srozumitelné všem voličům.

Maláčová: ČSSD se věnovala kulturním tématům, ne financím. Takže bankovní daň a více zdanit bohaté firmy
Foto: Archiv PL
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama

„Celá ta situace s tím výrokem, to byla moje chyba v tom, že jsem použila strašně dlouhý citát, který se dá krásně seškrtat a může se použít jen to, co se komu hodí. Takovou chybu bych neměla po dvou letech v politice udělat,“ vracela se Maláčová ke svým slovům, že debata o tom, kde se vezme na slibované bonusy pro důchodce, je plytká a hloupá. „Už budu říkat jen krátké a jednoduché věty,“ dodala pobaveně.

Maláčová podle svých slov explicitně neříkala, že otázka, kde se na rouškovné vezme, je plytká, spíše jí šlo o to, jaká je celková filozofie státu. „Radši bych debatovala o celkové vizi státu. My tady máme nízké důchody, které stojí spoustu peněz a každý rok se kvůli tomu musí zvyšovat nad zákonnou valorizaci a pak přijde vždycky ta otázka, kde na to vezmeme. Já bych ale raději řešila ten systém,“ vysvětlovala Maláčová v rozhovoru pro Prostor X časopisu Reflex.

Anketa

Jsme zadlužení a příspěvek 5 tisíc Kč pro důchodce si nemůžeme dovolit, řekla předsedkyně TOP 09 Pekarová. Má pravdu?

13%
87%
hlasovalo: 17358 lidí
„Vadí mi, že jsou tady lidé, kteří celý život poctivě pracují, a přesto pak mají důchod, ze kterého se nedá vyžít. Lidé, kteří dělali celý život všechno správně, tak teď živoří, to není dobře,“ apeluje Maláčová na změnu důchodového systému. „Jakákoliv debata o koncepční změně skončí na tom, že nemáme peníze. Nemáme na důchody, dálnice, školství, zdravotnictví, tak si myslím, že je tady asi něco špatně,“ pokračovala Maláčová.

Na zvýšení důchodů, které si lidé podle ministryně zaslouží, by měl stát vzít díky většímu zdanění. „Nemůžeme mít pravicové příjmy a levicové výdaje,“ pojmenovala problém Maláčová s tím, že nelze mít zároveň nízké daně a vysoké částky v sociální politice. „Co se týče daní, tak bychom se měli přiblížit Německu nebo Rakousku, kde mají mnohem vyšší daňovou kvótu. Podle odborníků máme příliš nízké zdanění kapitálu, s čímž se v ČSSD ztotožňujeme,“ uvedla Maláčová.

Dále je podle ní malé zdanění majetku a malá spotřební daň a zároveň zbytečně vysoké zdanění práce. „I proto jsme podpořili zrušení superhrubé mzdy, protože v podstatě 80 % rozpočtu z daní táhnou zaměstnanci,“ dodala s tím, že by se zaměřila na sektorové a progresivní daně. „Když jsem před lety zmiňovala digitální daň, všichni se divili. No a dnes ji zavádíme,“ přidala příklad sektorové daně Maláčová.

Ministryně by také zavedla bankovní daň a zaměřila se na bohaté, úspěšné firmy. „Klasický argument pravice je, že jde o zdanění úspěchu a trestání úspěšných lidí a firem. Ale sociální politika má jasno, že čím jste silnější, tím máte více pomáhat,“ vysvětlovala Maláčová s tím, že lidé na to ale v poslední době moc neslyší a po celé Evropě dochází k úpadku levice. „To je ale tím, že se levice místo financí více soustředila na kulturní témata,“ říká ministryně, že levice zase poroste, pokud se bude věnovat finančním otázkám.

„Cílem každé politické strany je zlepšovat život lidí a uspět ve volbách a bylo by optimální, kdyby tyto dvě věci šly ruku v ruce,“ pomyslela Maláčová na příští sněmovní volby. Vzápětí se také pustila do svého koaličního partnera, hnutí ANO, které se podle ní brání komplexnější debatě. „My jsme chtěli komplexně hovořit o daňové reformě a v souvislosti s tím i o zdravotním a sociálním pojištění a také důchodech, ale náš koaliční partner pro takovou složitou operaci neviděl prostor. Místo toho se udělaly jednoduché kroky, kterým lidé porozumí,“ naznačila Maláčová, že se hnutí ANO rozhoduje populisticky.

Poté Maláčová zopakovala, že pokud mají být důchody nastaveny správně a nemá se zvyšovat věk odchodu do důchodu, je potřeba najít další finanční zdroje do státní kasy. „Takže nejde úplně o reformu důchodového systému, jako spíše zajištění udržitelnosti současného systému,“ dodala Maláčová. „Ale pokud náš koaliční partner a ostatní strany nebudou chtít, tak to neprosadíme, jsme jen menšinová strana ve vládě,“ posteskla si ministryně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Taková propagace. Takový propadák. Boj za „českého Floyda“. Účast: 2. Plus 30 novinářů

9:31 Taková propagace. Takový propadák. Boj za „českého Floyda“. Účast: 2. Plus 30 novinářů

V Praze se měl včera odehrát protest proti policejní brutalitě, o jeho konání informovala největší č…