Maláčová chce zpřísnit příspěvky na bydlení. Schytává za to kritiku, dokonce i od BIS

02.02.2020 12:16

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se zasazuje o změnu současného systému příspěvků na bydlení. Namísto příplatku a doplatku na bydlení chce zavést jednu dávku. V důsledku by se pravidla pro dosažení nové dávky zpřísnila, což kritizují různé instituce v připomínkovém řízení. Připomínku připojila i BIS, ohledně přístupu k evidenci příjemců nové dávky, píše server Echo24.cz.

Maláčová chce zpřísnit příspěvky na bydlení. Schytává za to kritiku, dokonce i od BIS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová

Právě Bezpečnostní informační služba (BIS) je u některých zákonů připomínkovým místem, které může zasílat své podněty na právě připravovanou legislativu. Je tomu tak i u plánované změny u příspěvku na bydlení, kde zpravodajci u své zásadní připomínky požadují, aby získali seznam příjemců.

„Podle zákona č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách, mají služby přístup ke všem evidencím, aby mohly plnit úkoly, který jim ukládá zákon a jejich působnost. To je také důvod, proč při novelách či nových zákonech vždy automaticky žádají o přístup k těmto evidencím,“ sdělil pro Echo24 mluvčí BIS Ladislav Šticha, podle nějž se nebude jednat o plošný sběr dat, ale pouze o doplňující informace.

Proti nápadu Málačové se stavějí i organizace, které se zaměřují na vzdělávání a sociální problematiku. Zpřísnění podmínek totiž dopadne také na rodiče školáků, kteří mají vysoký počet neomluvených hodin. Rodičům by pak hrozilo snížení dávky na půl roku, což tyto organizace považují za nepřípustné.

Upozorňují, že rodina by se pak dostala do složitých finančních podmínek a děti by se nedostaly k lepšímu vzdělání. V současnosti jsou podmínky nastavené tak, že se rodičům záškoláků dávky snižují na pouhé tři měsíce. Podle Platformy pro sociální bydlení by ale změna byla velmi nepřiměřená a navíc by některé rodiny mohla vyhnat na ulici.

Ministryně práce a sociálních věci Maláčová změnu ale hájí, snížení dávky by se prý nevztahovalo na děti, které chybějí ze zdravotních důvodů. „Musíme vyslat jasný signál, že normální je pracovat a posílat děti do školy, to je žádoucí stav. Kdo neposílá děti do školy, okrádá je o jejich budoucnost,“ uvedla Maláčová.

Proti návrhu se vymezily i některé kraje. Například Praha v rámci odeslání připomínek navrhla, aby se návrh zákona zrušil jako celek. Podle hlavního města by se sloučením dávek mohla prohloubit krize dostupnosti bydlení a mohl by být ohrožen i veřejný pořádek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…