Mám obavy: Polsko, Maďarsko… Svoboda tam je pod tlakem. A u nás? Šimon Pánek z Člověka v tísni hodnotí

25.12.2019 20:25 | Zprávy
autor: rak

Svým způsobem chápu, když premiér Andrej Babiš říká, že v demokracii jsou demonstrace v pořádku, ale že neodstoupí, protože byl zvolen. Nynější demonstrace jsou projevem toho, že tu občanská společnost funguje, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf společnosti „Člověk v tísni, o.p.s.“ Šimon Pánek. Prozradil, jak na něj působily oslavy 17. listopadu, a čeho se nejvíce v dnešní době obává. Ohodnotil i současnou politickou situaci. Nevynechal přitom svůj pohled na „protievropské názory“. A závěrem sdělil, na jaké pozici by se rád uplatnil v politice.

Mám obavy: Polsko, Maďarsko… Svoboda tam je pod tlakem. A u nás? Šimon Pánek z Člověka v tísni hodnotí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

Pánek v rozhovoru zmínil, jak se jeho nezisková organizace Člověk v tísni, jež se může pochlubit obratem až dvě miliardy korun, dostala na listinu nežádoucích organizací v Rusku. Sami tam prý již posledních deset nepůsobili, ale podporovali tamní organizace. „Ruská občanská společnost je velmi silná, je tam spousta nápaditých, odvážných a hodnotově založených lidí. To byl také důvod, proč nás chtějí dostat pryč. Ruskému vedení vadí, když někdo podporuje tamní organizace,“ uvedl k tomu Pánek.

„Žádné konkrétní zdůvodnění jsme nedostali. Ani nevím, jestli existuje. Víme ale, že organizace, které jsou kritické vůči ruskému režimu, se vystavují riziku,“ dodává výkonný ředitel k nucenému ukončení činnosti své organizace.

Podle informací agentury TASS humanitární organizace Člověk v tísni, které ruské ministerstvo spravedlnosti zařazením na seznam nežádoucích organizací zakázalo v listopadu činnost v zemi, ruští poslanci podezírají, že „se zabývala verbováním a přípravou osob pro účast na nezákonných protestních akcích“.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…