Máme být tupí, hloupí, sehnutí, mával rozjetý Středula Sobotkovi před očima plakátem. A Štěch to dorazil. Hodně divoký sněm odborářů

16.06.2017 15:50

REPORTÁŽ Politici se ptají, zda se ČSSD chce definitivně zničit záměrně a živnostníci žádají přímo odstoupení předsedy Senátu. Milan Štěch totiž mezi kováky pronesl opravdu výbušná slova, která jsme zaznamenali na místě. I on sám věděl už na sjezdu, že budou „radioaktivní“. Štěch se domnívá, že „velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ, nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití“ a proto by se měly srovnat jejich odvody se zaměstnanci. Nad jeho tvrzením by se podle něj měla zamyslet vláda a ať se přidají i zaměstnavatelé. Z vystoupení řečníků jistě zaujal i „nejznámnější český odborář“ Josef Středula, který se pro jistotu držel „svého kopyta“ a téměř doslova omlátil o hlavu politikům cedulku s nápisem „Konec levné práce“.

Máme být tupí, hloupí, sehnutí, mával rozjetý Středula Sobotkovi před očima plakátem. A Štěch to dorazil. Hodně divoký sněm odborářů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR na sjezdu OS KOVO

Slovům předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, která už přinesla smršť kritiky jak z řad živnostníků, tak napříč politickým spektrem, předcházela na sjezdu odborového svazu Kovo mimo jiné i úvaha Štěcha o zaměstnávání lidí z Ukrajiny, které s sebou nese „velké napětí a hlásí to i policie“. A tak bychom se prý měli více zamyslet nad efektivitou práce obyvatelů ČR.

„Řeknu něco, co zejména před volbami je radioaktivní a body nám to nepřinese, té partaji, ve které já jsem,“ zamyslel se Štěch. A opravdu překvapil: „Myslím si, že velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ, nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití. My máme tolik OSVČ, jako mají typicky agrární země na jihu Evropy, a nikdo neví, jaký je jejich přínos pro tvorbu HDP. Samozřejmě, že si živnostníků vážím, že jsou to lidé, kteří se umějí o sebe postarat. Ale mezi živnostníky skutečnými a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo, kteří jsou tam jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního – a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům, za které to také platí samozřejmě zaměstnavatel. Pořád čekám, kdy se k nám přidají zaměstnavatelé, kteří volají po pracovní síle, aby se v tomto udělal pořádek.“

A nabídnul i konkrétním postup, jak na to: „Jsem přesvědčený, že kdyby odvodové podmínky byly stejné, což není možné udělat z roku na rok, ale je potřeba postupně... Jsem přesvědčený o tom, že by přibylo několik desítek tisíc lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci. Myslím si, že je to věc, která by se měla zvažovat, nevolám po skokovém vyrovnání, ale měli bychom se nad tím zamyslet, protože je to podle mého názoru neefektivní využívání pracovní síly,“ zhodnotil Štěch.

Štěch si uvědomil: „Oni žijí ve lži a ve hříchu“

Velkou část svého proslovu věnoval Štěch i problematice „rozdělování bohatství“ a upozornil na to, kolik dividend z Česka odchází. „Velký problém České republiky je, že z naší země od roku 2004 do loňského roku odteklo v podobě dividend – oproti přísunu prostředků přes strukturální evropské fondy – skoro 90 miliard eur,“ uvedl. Pak zhodnotil, že toto číslo je největší ze všech zemí střední Evropy. Analýzu si nechal předseda Senátu vypracovat i pro jednání v Bruselu s novým předsedou Evropského parlamentu a pro přípravu na jednání s předsedou Evropské komise Junckerem.

„Protože, předtím jsem na zasedání předsedů národních parlamentů slyšel, konkrétně od francouzského předsedy Dolní sněmovny: Vy Češi, Slováci, Poláci a Maďaři, vy se chováte špatně, nechcete s námi spolupracovat na přebírání migrantů, a kdybychom se my takto chovali k vám, když jste vstupovali do Evropské unie, kde byste byli? Samozřejmě, že mě osobně to velmi urazilo a naštvalo. Tak jsem mu jako první odpověď řekl: ‚Kdyby nebylo Mnichovské zrady, nemuseli jsme vůbec do Evropské unie vstupovat v nějaké čtvrté nebo páté vlně, ale dávno bychom tam byli.‘ Za druhé jsem si uvědomil, jak oni žijí ve lži a ve hříchu. Myslí si, že prostředky jako spád tekoucí řeky tečou ze západu k nám. Ne. Stav je dnes prakticky opačný,“ popsal s tím, že investor, pokud sem dá prostředky, chce je formou dividend zpátky. „Ale všechno má svou míru, odhaduje se velmi fundovaně, že zisky jsou dvojnásobně vyšší než to, co sem bylo investováno,“ dodal. Zmínil, že bude nutné se postarat, aby bylo vytvořeno klima, aby si „podnikatelé ze Západu“ uvědomili, že to, čemu se říká společenská odpovědnost podniků, nejsou jen fráze.

Přidal své zážitky z akce na kanadském velvyslanectví, kde bylo mnoho krajanů, kteří žijí v Kanadě. „Zejména říkají, držte si vaše veřejné služby, dostupnost školství, zdravotnictví. Oni se přiznávají, že si drží dvojí občanství především kvůli tomu, že si sem jezdí dělat řadu lékařských výkonů,“ vysvětlil a dodal, že zdravotnictví je v Kanadě velmi drahá záležitost a problémem jsou i enormně dlouhé čekací lhůty.

Středula ví, kdo je vítězem voleb

Na sjezdu bouřlivý potlesk sklízel předseda ČMKOS Josef Středula. Také on patřil k pozvaným hostům, kteří na zahájení přišli: „Vážené odborářky, vážení odboráři, vážení budoucí odboráři. Rovnou přihlášku tady a zde...“ Nejznámější odborář České republiky, jak byl také na sjezdu pojmenován, hned ze startu svého proslovu začal „sbírat další členské příspěvky“.

Pak už uvedl zcela vážně, že lidé jsou nervózní z nedodržování politických slibů. S odkazem na tisk konstatoval, že vítězem voleb jsou už teď odbory – a to i proto, že odbory prosadily do programu všech politických stran, které se ucházejí o hlasy voličů, slovní spojení, že jsou v České republice nízké mzdy. „Jak se to bude prosazovat? To je obrovská věc. Jedni říkají, že prosperity dosáhneme tím, když snížíme odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ale ouha. Ne na straně zaměstnanců, ale na straně zaměstnavatele. S poznámkou, že když budou peníze, možná to těm zaměstnancům dají. Jakou máte zkušenost s tím, jak zaměstnavatelé dobrovolně dávají zaměstnancům peníze na mzdy? Já obrovskou. Já to ještě nezažil. Navíc neříkají lidem druhou věc. Jakmile se sníží odvody na zdravotní a sociální pojištění, tak vznikne požadavek na doplatky v rámci nemocenských a všech potřeb, které jsou ve zdravotnictví. Najednou nebude na navýšení důchodů vůbec nic, protože systém bude vyčerpán,“ popsal Středula. A spočítal členům vlády, jak by podle něj měla vypadat minimální mzda.

Měl s sebou i „tahák“. „To je pro ty, co si to nechtějí zapamatovat. Pro ty, co už to ví, pane premiére, na fotografiích, tak vám to nemusím... Vy to znáte. A ti, co jsou tady ve většině, ti vám to budou všude připomínat,“ varoval také Středula a mával plakátkem s nápisem „konec levné práce“ směrem k premiérovi, který společně s Milanem Štěchem seděl hned naproti řečnickému pultíku. 

Proč máme být ti chudí, hloupí a sehnutí?

Středula uvedl, že české příjmy jsou v katastrofálním stavu. „Osmdesát osm procent, tady bylo řečeno, poměr HDP české ekonomiky. Produktivita práce je přibližně 60 procent, ale mzdy jsou pouhopouhých 30 procent. To přece je nedůstojné,“ vysvětloval Středula. A přidal i srovnání se zahraničními příjmy zaměstnanců. Pak uvedl i toto: „Jak je možné, že v české největší automobilce je hrubá průměrná mzda zaměstnanců pod úrovní německé minimální mzdy při zisku cca jedné miliardy eur. Proč nám někdo vykládá, že máme být ti chudí, hloupí, nejlépe stále sehnutí a v nedůstojných podmínkách. Když náhodou přijdeme s tím, že chceme lepší pracovní podmínky, říkají, že jsme se skoro zbláznili. Když žádáme pět týdnů dovolené, tak si myslí, že snad nastala revoluce.“

Vrátil se i k minimální mzdě a obrátil se na předsedu vlády. „Pane premiére, těch 12 500, by šlo...“ Následoval potlesk. Směrem k premiérovi dále zmínil: „Pane premiére, není možné, aby v České republice v 21. století se v západních Čechách odehrál případ, kdy dostala příslušná potravinářská firma echo na kontrolu, která tam přišla a oni, když to zjistili, tak zaměstnance, kteří nepracovali legálně, zavřeli po celou dobu kontroly do mrazícího boxu. To není moje Česká republika, kterou jsem si vysníval v roce 1989.“

Středula mimo jiné také popsal: „Jsme někdy nevděční, ale nevede nás kritika k tomu, že si nevážíme toho, co bylo dosaženo. Například návrat zaměstnanců zpátky do dozorčích rad akciových společnosti? Mnozí si mysleli, že je to nereálné. Paradoxně muselo dojít ke spojení části koalice s panem Kalouskem. To se stalo. Ale z našeho pohledu, my s každým, kdo bude chtít zlepšit pracovní podmínky, se rádi dohodneme. Ale je jisté, že budeme kritizovat ty, kteří pracovní podmínky, ale i penze, nebudou ochotní dát.“

Přijdeme z nemocnice a zaklepe exekutor

Známý odborář nezapomněl také prezidentovi jeho slova o tom, že nikoho nezabije, když zaplatí sto korun za den pobytu v nemocnici. „Když se vrátíme z nemocnice, první návštěva nejsou příbuzní, ale exekutor,“ glosoval Středula. Podivil se i nad některými předvolebními billboardy, které vidíme kolem silnic, a slíbil, že jednoznačně dají odboráři najevo, co si myslí o programech politických stran. „Pokud někdo bude mít snahu zhoršit naše práva, takřka s jistotou se může setkat s naším odporem.“

Zhodnotil, že odbory jsou v ČR velmi sebevědomé a neodpustil si ještě jedno šťouchnutí do předsedy vlády: „Pane premiére, když jste skončil v pozici předsedy ČSSD, tak jak se daří nám? Mezi rokem 2015 a 2016, to jsou poslední čísla, jsme přijali asi 13 100  nových členů a založili 105 nových odborových organizací. Hádanka i pro vaše kolegy v politických stranách: Je více sexy být členem odborů, nebo členem nějakých politických stran?“ A následoval potlesk. Pragmaticky ovšem Středula ujistil: „Budeme podporovat ty, co budou podporovat nás.“

Souček: Vyzývám všechny politiky

Hned na úvod sjezdu vystoupil předseda kováků Jaroslav Souček. Ten připomenul, že těsně před VI. sjezdem v roce 2013 odstoupila vláda Petra Nečase a tehdy byla největší nezaměstnanost od roku 1993. Teď máme historicky nejnižší nezaměstnanost a znovu nás čekají volby. „Na jejich výsledku bude do značné míry záviset, jak bude vnímán a uskutečňován sociální dialog, který má společnost spojovat a zlepšovat podmínky pro život lidí,“ uvedl.

„Vyzývám z našeho sjezdu všechny politiky, kteří se budou ucházet o hlasy voličů, aby v tomto smyslu plnili svůj poslanecký mandát, pokud budou zvoleni. Naši občané a zaměstnanci jsou unaveni opakujícími se předvolebními sliby, na které se po volbách buď potupně zapomene, nebo je vzniklá vládní koalice nedotáhne do konce, většinou pro rozpory uvnitř příslušné koalice,“ popsal Souček s tím, že lidé pak hledají politické subjekty, které slibují, že dají věci do pořádku jednoduše, ale to je nebezpečné. Připomenul, že například úsporná opatření Kalouska nebo Drábka se napravují dodnes a některá se napravit nedají. 

Popsal i své zkušenosti s podmínkami, které panují v Poslanecké sněmovně vůči veřejnosti. „Balkón pro veřejnost je hlídán třemi bodyguardy, v prvních dvou řadách se nesmí sedět, nikdo z návštěvníků nesmí mít s sebou tašku, ženy kabelku, nesmíte mluvit, jíst ani pít a když chcete jít na toaletu, doprovází vás ochranka až téměř k míse. Toaleta je jediné místo, kde se z kohoutku můžete napít vody. Nikde jinde to návštěvníkovi není dovoleno,“ vylíčil Souček. Kritizoval, že takto se dává lidem najevo, že nejsou vítáni a jejich přítomnost je nežádoucí, i když je vše zdůvodňováno bezpečností poslanců a nerušením jejich jednání. Tuto skutečnost hned dal do kontrastu s předvolebními mítinky, kde se žádají hlasy voličů. Respektování voličů by podle Součka mělo být součástí politické kultury v celém volebním období.

Sjezd začal 15. června ve velkém sále Clarion Congress Hotelu v Olomouci a skončí v sobotu 17. června. Na VII. sjezd OS KOVO bylo pozváno 202 delegátů s hlasem rozhodujícím, kteří zastupují 96 000 členů svazu z celé ČR. Na sjezdu vystoupili i předseda vlády Bohuslav Sobotka, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Přijeli také zástupci odborářů z celkem patnácti zemí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…