Máme krizi. Banky, vlády i lidé by chtěli Vánoce celý rok, píše Keller

22. 12. 2011 11:57

Lidé chtějí o Vánocích předat a dostat nějaký pěkný dárek. To je dnes obtížné kvůli hospodářské krizi, píše sociolog Jan Keller v deníku Právo.

Máme krizi. Banky, vlády i lidé by chtěli Vánoce celý rok, píše Keller
Foto: Archiv
Popisek: Sociolog Jan Keller
reklama

Podle Kellera vznikla krize z toho, že banky, vlády i občané chtěli mít Vánoce po celý rok. Občané si tak chtěli udržet úroveň i v době, kdy zaměstnavatelé převádějí práci do chudších zemí, než aby přidávali. Banky se snažily půjčovat i nesolventním, aby peníze pracovaly. Vlády oceňovaly, že lidé nakupují, i když firmy šetří na mzdách. Politici se pak chlubili, že dokázali občanům zařídit prosperitu. Píše Keller v Právu.

Přední analytici nás prý celá léta ubezpečovali, že je možné si stále půjčovat na nákup Vánočních dárků, protože americké domácnosti jsou mnohem víc zadluženější, a přesto zvládají splácet.

„Pak to všechno prasklo a my žijeme v krizi, jejíž konec je v nedohlednu. Je to jako úporná chřipka, která ne a ne přejít,“ přirovnává Keller. Lékem by mohlo být to, aby se zadlužovali jen lidé s dostatkem peněz. Lidé bez peněz by si půjčovat raději neměli. Pak by bankovní systém fungoval perfektně.

Také bankéři by měli dostávat velké odměny jen v případě, že budou dobře hospodařit. „Je to zvláštní, ale zatím je něco tak poměrně jednoduchého ještě nenapadlo. No a politici by měli vyhrávat volby se slibem, že lidem se teď už povede hůře,“ namítá Keller v deníku Právo.

Vždycky bude možné oslavit hezké Vánoce, pokud „se budeme zadlužovat přesně do té míry, že veškerá přidaná hodnota bude bankám vyplácena formou úroků z našich půjček“.

Lidé si pak budou jistí, že pod stromečkem nebude ve světle svíček a záři prskavek prskat exekutor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …