Máme řešit naši koloniální minulost?! Známý výtvarník se dlouho držel. Po slovech šéfky NG už vyletěl

01.01.2024 18:28 | Monitoring

Alicja Knast, ředitelka Národní galerie Praha, dostala od novin klasickou otázku na plány do příštího roku. Odpověď ale značně překvapila. Podle ředitelky galerie bychom v příštím roce měli i zde ve střední Evropě konečně začít řešit koloniální minulost. Vyjádření vyvolalo na českém internetu značné pozdvižení. Mimo jiné se k tomu vyjádřil i profesor UMPRUM Praha Jiří David.

Máme řešit naši koloniální minulost?! Známý výtvarník se dlouho držel. Po slovech šéfky NG už vyletěl
Foto: prague.eu
Popisek: Sídlo Národní galerie v Praze

Generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast odpověděla na anketní otázku Lidových novin, jaký bude rok 2024 a jaké změny očekává v oboru, v němž působí. Její odpověď se začala šířit sociálními sítěmi i s posměšnými reakcemi.

„Z mého pohledu se budeme muset v příštím roce zaměřit na tři oblasti. Za prvé budeme muset najít nové způsoby, jak diskutovat a řešit koloniální minulost, a to i v zemích střední Evropy,“ uvedla na výše uvedenou otázku Alicja Knast, generální ředitelka NG Praha.

Jednapadesátiletá muzikoložka a kulturní manažerka z Polska, která v lednu 2021 převzala řízení Národní galerie, svým vyjádřením oživila vánoční poklid českého internetu.

„O NG jsem přestal mít strach...“ poznamenal k odpovědi na Facebooku Martin Šmíd.

Komik Luděk Staněk se zamyslel. „Může někdo tý paní vysvětlit, že dělá šéfku instituce v zemi, která byla posledních několik staletí až na pár krátkých období kolonií?“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…