Máme se dnes skutečně lépe? To prý mohli tvrdit i komunisté v roce 1988

02.01.2020 15:50

Šéfredaktor serveru Finmag.cz Michal Kašpárek nastavil zrcadlo nejen českému předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO), který si ve svém novoročním projevu pochvaloval, že se máme tak dobře jako nikdy dřív. Šéfredaktor prohlásil, že i ve zdevastované totalitní Severní Koreji se mají dnes líp než před padesáti lety, takže poměřovat se s minulostí vlastně není v pořádku. Svou úspěšnost bychom měli hodnotit jinak.

Máme se dnes skutečně lépe? To prý mohli tvrdit i komunisté v roce 1988
Foto: Jan Zugar
Popisek: Toto vyfotil mladý křesťanský demokrat Jan Zugar na své návštěvě KLDR
reklama

Anketa

Na svobodu slova už můžeme jen vzpomínat, říká předseda Senátu Kubera. Má pravdu?

88%
12%
hlasovalo: 19386 lidí
Jestliže dnes nejen premiér Andrej Babiš (ANO), ale spolu s ním kupříkladu i předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) říkají, že se dnes máme tak dobře jako nikdy v minulosti, v podstatě nelže. Problém je podle Kašpárka v tom, že totéž mohli říct i komunisté v roce 1988, když poměřovali situaci v republice kupříkladu se situací v protektorátu za druhé světové války. Takovéto srovnávání podle šéfredaktora nestačí.

Další problém je prý v tom, co přesně máme na mysli, když říkáme, že už je líp, než bývalo. Na jedné straně totiž platí, že máme kupříkladu nejnižší nezaměstnanost v historii, ale na straně druhé ceny bytů vyšplhaly do výšin v pravdě astronomických.

Hodnocení toho, zda se máme dobře a zda bychom se nemohli mít lépe, je třeba posuzovat z jiného úhlu.

Tam, kde jsme, nejsme díky takovému přístupu, díky jednoduchému poměřování se s minulostí, ale díky náročnému poměřování se s ideálem. Kromě Štrougalova best-ever Československa prosperovalo o mnoho bohatší a svobodnější západní Německo, očividný důkaz toho, že i nejlepší doba v naší historii může být strašná. Máme to teď o to složitější, že nenaladíme ARD, na které bychom mohli vidět, jak o moc líp bychom se mohli mít, kdyby… ta práce zůstává na nás a na svalu, který po dekádách reálného socialismu a kapitalistického realismu zakrněl: na naší představivosti,“ shrnul Kašpar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

11:12 „P*asárna.“ Xaver a herec Měcháček: Hejma nabídl, že aféru ukončí. Dal výzvu

Útok komika Tomáše Měcháčka začal rozebírat i komentátor Ondřej Hejma. Když totiž Měcháček obvinil X…