Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha

18.06.2021 6:46

Ministerstvo vnitra vydalo manuál k postihům za přestupky kvůli zaváděným opatřením z důvodu pandemie koronaviru. Jistota však podle serveru Česká-justice.cz, jenž se tématu věnuje, panuje jen u zakrytí nosu a úst.

Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Stanovisko Ministerstva vnitra je platné už od 24. května, kdy se v něm řeší souběh či kolize různých zákonů. Podle nich jsou v různém čase vydávána opatření Ministerstva zdravotnictví. „Obecně lze doporučit, vzhledem ke značně turbulentním změnám přijímaných mimořádných opatření a s ohledem na možnou kolizi zákona o ochraně veřejného zdraví a tzv. pandemického zákona, příkazem na místě projednávat výhradně ta protiprávní jednání, u kterých je jednoznačná a nesporná právní regulace,“ stojí v materiálu Ministerstva vnitra, jenž zmiňuje zejména porušení povinností mít zakrytá ústa ve smyslu zákona o ochraně veřejného zdraví. 

„V ostatních případech se jako vhodnější postup jeví využití § 10 zákona o obecní policii, zvláště přihlédneme-li k faktu, že správním orgánem, ve smyslu zákona o ochraně veřejného zdraví a pandemického zákona, je krajská hygienická stanice,“ píše vnitro policistům.

Povinnost nosit roušky a respirátory je tak jednoznačná z toho důvodu, že narozdíl od většiny ostatních zákazů a příkazů Ministerstvo zdravotnictví vydalo pouze podle jednoho zákona. A to podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Ministerstvo vnitra pak ve svém stanovisku rozebírá jedno opatření za druhým, aby pro policisty a strážníky identifikovalo, zda a jak mají vést přestupková řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…